Евродепутатите подкрепиха изборната реформа в ЕС
Европейският парламент подкрепи реформата на изборните правила за ЕС. Съгласно новата система гражданите на ЕС ще имат по-голяма роля в изборите – освен че ще дадат своя вот за депутати, на практика ще имат глас и в избора за председател на Комисията.
Европейският избирател ще пуска по две бюлетини на изборите за Европейски парламент: една за национални кандидати и една за общоевропейски. Той ще има право на мнение при определянето на председател на Европейската комисия.
Съгласно новата система, използвана неофициално на изборите за ЕС през 2014 г. за избор на Жан-Клод Юнкер, но отхвърлена от страните-членки през 2019 г., европейските политически партии ще изберат „водещ кандидат“ за председател на ЕК. Кандитатът на партията, която спечели най-много места в парламента, ще заеме и най-високата длъжност в Еврокомисията.
Парламентът подкрепи промените с 323 гласа „за” срещу 262 „против”.
„Тази реформа ще увеличи познаваемостта на европейските политически партии и ще им даде възможност... да водят кампания в целия ЕС, за да можем да отключим истински общоевропейски дебат. Парламентът изпрати силно послание до Съвета, че е крайно време да променим избирателното законодателство на ЕС, за да можем да имаме вот, които правилно отразява днешните политически реалности“, изтъкна испанският евродепутат Доменек Руис Девеса, докладчик на изборната реформа.
Предложението съдържаше и разпоредби, които ще подобрят баланса между половете на кандидатите за евродепутати, ще дадат на всички граждани на ЕС на възраст над 18 години право да гласуват на изборите за Европейски парламент и ще позволят гласуване по пощата.
Това е петият път, когато идеята за транснационални списъци е официално предложена и за втори път влиза в пленарна зала.
„Националните политически партии постепенно се заменят от транснационални европейски политически партии, които по-късно ще имат само една програма за по-нататъшна интеграция Европейския съюз“, посочи крайнодесният белгийски евродепутат Геролф Анеманс и добави, че се надява Съветът и държавите-членки да не приемат предложението.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.