Джентилони: Страхувам се от забавяне на стимулите за икономиката

Джентилони: Страхувам се от забавяне на стимулите за икономиката

Опасеявам, се че пакетът от стимули за европейската икономика няма да бъде приведен в оперативно разположение навреме, а това крие рискове за възстановяването на региона. Това заяви пред Си Ен Би Си еврокомисарят за икономиката Паоло Джентилони.

Лидерите на 27-те страни членки на ЕС постигнаха споразумение през лятото за бюджет от 1,1 трилиона евро за периода 2021-2027 г. и фонд за възстановяване от кризата с пандемията в размер на 750 млрд. евро. Миналият месец обаче в закона за бюджета бе включена клауза, която обуславя достъпа до пари със съблюдаването на върховенството на закона. Правителствата на Унгария и Полша, които Брюксел обвинява в подкопаване на независимостта на съдебната власт, медиите и неправителствените организации, обаче се обявиха срещу промените и заплашиха да наложат вето върху бюджета на Европейския съюз

„Уверен съм, че желаният краен резултат ще бъде постигнат, но съм притеснен от потенциалните забавяния. Във всеки случай, ние поемаме голям риск“, коментира Джентилони.

Според първоначалния план средствата от бюджета и фонда за възстановяване трябваше да станат достъпни за страните членки от месец януари следващата година, но потенциалното вето на Будапеща и Варшава европейски страни може да забави този процес.

Икономиките на европейските страни пострадаха доста тежко от пандемията от коронавирус, особено тези на силно задлъжнели южни държави като Италия и Испания.

„Вярвам ,че през следващите дни или седмици ще преодолеем тези пречки. Не трябва да позволява твърде голямо забавяне, защото, както каза председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард, ние имаме нужда от бързо одобряване на тези средства“, доабви Джентилони.

Труден момент

Този конфликт в рамките на ЕС се случва в момент, когато Европейската централна банка очаква свиване на икономиката на Еврозоната с 8% за 2020 г. Ако прогнозата се сбъдне, това ще бъде най-големият икономически спад в историята на региона на единната валута.

„Намираме се в труден момент, защото трябва да решим дали фундаменталните принципи за върховенството на закона са неразделна част от нашите вярвания, или не са“, коментира  лидерът на групата на Европейската народна партия (ЕНП) в Европейския парламент Манфред Вебер

„Ако ще харчим толкова много пари, то ние вярваме, че те трябва да бъдат свързани с фундаментални принцип като независимостта на съдебната система и свободата на медиите“, добави той.

 Днес лидерите на страните членки на ЕС ще имат виртуална среща, но очакванията са, че тя няма да доведе до незабавно решение на проблема.

Представител на Брюксел е заявил пред Си Ен Би Си, че Полша и Унгария трябва да обяснят как смятат, че този диспут може да бъде решен.

„Не сме ние тези, които трябва да представят предложения“, коментира той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ