Европарламентът ще обсъди алтернатива на механизма за сътрудничество и проверка
Европейският парламент ще обсъди утре въвеждането в ЕС на нов механизъм за наблюдение на нарушенията на основните права, с който да бъде заменен механизмът за сътрудничество и проверка, прилаган досега за България и Румъния. Това се посочва в програмата за сесията на ЕП, която започва тази вечер в Страсбург.
За да се прекрати настоящият реактивен подход в случаи на опасения от нарушения на основните права, Европейската комисия трябва да създаде задължителен механизъм, по който всяка година да бъдат изготвяни доклади за състоянието на демокрацията, върховенството на закона и основните права във всички държави от ЕС, се посочва в проекторезолюцията. Този нов механизъм трябва да включва обективни показатели и ясен и постепенен подход за преодоляване на нарушенията. Той трябва също да замени механизма за сътрудничество и проверка за България и Румъния, пише в документа.
Новият механизъм на ЕС за демокрацията, принципите на правовата държава и основните права ще бъде изграден на основата на годишния преглед на икономическите политики. Предвижда се всяка година ЕК да изготвя доклад за оценка, който ще включва препоръки за отделните държави от ЕС. ЕП очаква комисията да приеме предложение по този въпрос до септември догодина.
В сряда евродепутатите ще се запознаят с резултатите от последното заседание на Европейския съвет, на което не бе постигнато съгласие за подписването на търговското споразумение ЕС-Канада. Също в сряда ЕП ще обсъди положението в Мосул (Ирак), както и напредъка в преговорите с Афганистан по въпросите на миграцията.
Предвижда се в сряда да бъде гласувана позицията по бюджета на ЕС за следващата година. Евродепутатите се очаква да настояват пред еврокомисаря Кристалина Георгиева за повече средства за безработните младежи, за насърчаване на икономическия растеж, включително във външни за ЕС държави, с надеждата това да спомогне за преодоляването на миграционната криза. ЕП предлага общностният бюджет да бъде разчетен така, че да може да се справи с непредвидени кризи.
В четвъртък ЕП ще гласува препоръки за вноса и съхранението на втечнен газ. Отчита се, че ЕС има големи възможности за внос на втечнен газ, от които засега се използват едва 20 на сто. Според ЕП географското разположението на терминалите за внос на втечнен газ не е достатъчно добро, защото повечето от тях се намират в северозападната част на Европа. Същевременно най-големите вносители са Испания, Франция и Великобритания, а в по-малка степен - Италия, Португалия, Белгия и Холандия. Далеч по-ограничени са възможностите за внос в Централна и Източна Европа, където доставките по газопроводи остават силно зависими от Русия.
Втечненият газ в момента възлиза на 13 на сто от общия внос на газ в ЕС, показват проучвания на ЕК и ЕП. Почти цалото количество газ, внасян от ЕС, идва чрез газопроводи от Русия (39 на сто), Норвегия (30 на сто) и Алжир (13 процента).
Тази вечер ЕП ще обсъди доклад за подобряването на връзките и достъпността на транспортната инфраструктура в Централна и Източна Европа. В документа е записано, че при строителството и осъвременяването на пътища в Централна и Източна Европа следва да се вземат предвид потребностите на колоездачите, "когато това е целесъобразно". Според доклада разработването на велосипедна инфраструктура в държавите от Централна и Източна Европа ще увеличи безопасността, ще намали броя на жертвите на пътни произшествия и ще подобри качеството на живот и здравето на хората в ЕС.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.