ЕК излезе с насоки за икономическите мерки и работните места до 2030 г.

ЕК излезе с насоки за икономическите мерки и работните места до 2030 г.

Нови, амбициозни цели по плана за икономическо възстановяване след пандемията, свързани с намаляването на бедността и неравенството, както и за насърчаването на професионалното обучение и създаването на работните места до 2030 г. представи Европейската комисия днес, предаде Ройтерс.

Комисията си поставя за цел поне 78% от хората на възраст между 20 и 64 години да бъдат ангажирани в трудовата заетост до 2030 г., като за сравнение през 2019 г. делът на работещите в тази група бе 73%. ЕК също така иска да намали наполовина разликата между броя на заетите жени и мъже, както и броят на младите хора, които нито работят, нито учат, от 12,6% на 9%.

 „На фона на очакванията, че неравенствата да се увеличат като последица от пандемията, фокусирането на нашите политически усилия върху качествено създаване на работни места, преквалификация и намаляване на бедността е от ключово значение за насочване на ресурсите ни там, където са най-необходими", отбелязват от ЕК.

Целите, които трябва да бъдат одобрени от европейските лидери, включват и увеличение на броя на възрастните хора, които се обучават се всяка година, за да се приспособят към прехода на ЕС към по-зелена и дигитализирана икономика, от сегашните 40% на 60%.

Комисията си поставя за цел през следващите 10 години ЕС да намали броят на хората, които са под риск от това да изпаднат в бедност или социално изключване, с 15 млн. в сравнение от 91 млн. през 2019 г.

„Тези основни цели за 2030 г. са едновременно реалистични и амбициозни“, коментират от Комисията. Те са част от договорените през 2017 г. 20 социални права на ЕС, които имат за цел да направят блока по-привлекателен за избирателите и да противодействат на евроскептичните настроения в региона. Едно от тях гласи, че всеки има право на качествено обучение през целя си живот, а друго, че  мъжете и жените трябва да имат равни възможности във всички области и да получават еднакво заплащане за изпълнението на работа, котя носи еднаква стойност.

Безработните имат право на „персонализирана, непрекъсната и последователна подкрепа”, докато трудово заетите имат право „на справедливи заплати, които осигуряват добър жизнен стандарт“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Бъсеску: Днешният вот противопоставя два диаметрално различни политически курса – „промосковски“ срещу „проатлантически“