Евроскептицизъм или EU-фория: Накъде ще задуха вятърът след плана за възстановяване на икономиката?

Евроскептицизъм или EU-фория: Накъде ще задуха вятърът след плана за възстановяване на икономиката?

Въпреки мащабните програми за стимулиране на икономиката, неравномерното възстановяване в Европа може да даде тласък на популистката реторика и евроскептичните насторения, смятат експерти и икономисти.

След обявяването на първите случаи на заразени с коронавирус в Европа подкрепата за някои анти-ЕС нарасна значително, пише Си Ен Би Си. Такъв беше случаят в Италия, където прочуванията на общественото мнение показват ръст на подкрепата за антиимиграционната партия „Лига“ на Матео Салвини и крайнодясната „Братя на Италия" (Fratelly d'Italia).

Тук идва и ролята на Европейската комисия, която представи нов пакет от икономически стимули. Предложеният от ЕК фонд за възстановяване на икономиките след кризата в размер от 750 млрд. евро ще бъде финансиран чрез заеми от пазара от името на ЕС – нещо напълно ново за блока. След това събраните средства ще бъдат предоставени под формата на грантове и заеми на страните от ЕС, като най-голям дял от финансовата помощ ще получат най-засегнатите от пандемията държави, сред които Италия и Испания.

Идеята дойде след общо френско-германското предложение за възстановителен фонд от 500 млрд. евро, представено от лидерите на двете страни – Ангела Меркел и Еманюел Макрон.

На идеята за общ европейски дълг от доста време се гледа като на табу, особено от германските политици, които се страхуват, че техните избиратели ще бъдат отговорни за погасяването на кредитите на най-задлъжнелите страни. По тази причина предложението на ЕК бе описано от много анализатори като „историческо“ и „голяма стъпка напред“ в развитието на Европейския съюз.

Някои анализатори обаче смятат, че дори тези напълно безпрецедентни мерки няма да бъдат достатъчни,  за да унищожи напълно анти-ЕС настроенията и да сложат край на политическото напрежение в региона.

„Почти сигурно е, че популистите ще намерят нещо, от което да са недоволни“, коментира пред Си Ен Би Си Марчел Александрович, старши икономист в Jefferies.

Константин Фрейзър, анализатор Европейска политика в TS Lombard, заяви пред медията, че „опозиционните политици вече са започнали да атакуват плана, описвайки го като прекалено малък, твърде в бавен или обвързан с много условия“.

„Планът със сигурност ще помогне за подобряването на имиджа на ЕС в Италия, но не е ясно до каква степен ще заличи годините на растящо недоволство“, добави той.

Въпреки че е твърде рано да се правят прогнози за изборите в различните страни след кризата с COVID-19, неравномерното възстановяване в блока може да донесе нови гласове на определени партии.  

„Ще има по-големи дефицити и някои страни ще бъдат засегнати повече от други. Това може да създаде у хората чувството, че макар и да изглежда, че страните от ЕС са действали заедно, те няма да излязат заедно от кризата“, казва Александрович

Промяна във възприятията

Други анализатори обаче смятат, че допълнителните икономически стимули ще променят вижданията на избирателите за възможностите на ЕС и в крайна сметка ще доведат до ръст на подкрепата за проекта.

„Дори и табутата да не са напълно унищожени, това е една голяма стъпка напред към създаването на фискален съюз. Иначе казано, това предложение може да промени напълно „правилата на играта“ в европейската интеграция“, коментира Надя Гарби, икономист от Pictet Wealth Management

Главният икономист на UniCredit Ерик Нилсен добави в бележка в неделя, че се надява спасителният пакет да доведе до „промяна на възприятията на хората“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ