"Хюриет": Срещата във Варна ще бъде изпитание

Хюриет: Срещата във Варна ще бъде изпитание

Турция и Европейският съюз се срещат днес на високо равнище в българския пристанищен град Варна за тежки разговори сред продължителни различия между двете по набор от сложни въпроси, свързани и с изключително забавения процес на асоцииране на Турция със Съюза и с регионалните политики в Източното Средиземноморие и Сирия. Това посочва в анализ преди срещата между ЕС и Турция във Варна турското издание "Хюриет Дейли Нюз". 

Президентът Ердоган води голяма делегация в България, която включва турския външен министър и министъра на страната по европейските въпроси, за разговор с президента на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и председателя на Европейския съвет Доналд Туск, продължава изданието. Домакин ще бъде премиерът на България, която е настояща преседателка на Света на ЕС, Бойко Борисов, допълва изданието. 

Това ще бъде първата среща на толкова високо равнище от май 2017 г. насам, коментира "Хюриет".

Срещата се провежда на фона на напрежение заради положението около Кипър, докато германският канцлер Ангела Меркел осъжда операцията на Турция в Африн и докато Ердоган обвинява Европейските лидери, че не са изпълнили обещанията си, дадени на Турция, пише още "Хюриет", цитиран от агенция Фокус. 

Известен е фактът, че между ЕС и Турция има редица сериозни проблеми, но също така е факт, че и двете страни все още имат надежди и очаквания една от друга, продължава изданието. 

Анкара иска Брюксел да изпълни условията на споразумението за мигрантите. Според нея, Турция трябваше да поддържа контрола (в сътрудничество с Гърция) за потока от мигранти, чийто брой се е увеличил, тъй като гражданската война в Сирия се е влошила. В замяна на това ЕС трябваше да разпредели тежестта на повече от 3 млн. сирийски бежанци в Турция, да възобнови преговорите за членството на Турция в ЕС, да либерализира шенгенския визов режим.

Три месеца след споразумението във връзка с бежанския прилив между Турция и ЕС, на 15 юли 2016 г., в Турция се проведе военен преврат. Много турски граждани, обвинени, че са свързани с незаконната мрежа на Фетулах Гюлен, поискаха убежище в няколко страни от ЕС, предимно в Германия. Стотици от тях са военни офицери, които служеха в дипломатическите мисии на Турция в Европа. Ердоган няколко пъти обвини ЕС, че не демонстрира необходимата солидарност срещу военния преврат и защитава заподозрените от преврата.

В същото време турското правителство иска солидарност срещу тероризма, особено срещу обявената за незаконна в страната Кюрдска работническа партия (ПКК) и нейните филиали. По отношение на финансовата помощ за бежанците, Ердоган иска 3 млрд. евро да бъдат предоставени на турското правителство, без да е необходимо то да представя проекти, тъй като Турция е подкрепяла бежанци чрез свои собствени проекти през последните шест до седем години.

Анкара подозира, че ЕС блокира Турция, за да удължи контрола си за евентуален бежански поток за възможно най-дълго време.

"Европейските лидери не искат да бъдат възприемани от гласоподавателите, все едно правят отстъпки на Ердоган, който от своя страна иска да покаже на своите избиратели, че е накарал европейците да приемат условията му с постоянството си", пише още "Хюриет".

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ