imot.bg не може да бъде регистриран като марка на ЕС
Фигуративният знак "imot.bg" не може да бъде регистриран като марка на Европейския съюз, защото има описателен характер. Това е решението на съда след повторната заявка на българската фирма "Резон" ООД за регистрация на марка на ЕС в Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост (EUIPO).
Първоначално "Резон" ООД подава документите за одобрение на 14 септември 2017 г., но през 2018 г. EUIPO отказва частично регистрацията на заявената марка. "Резон" сезира Общия съд с искане да се отмени решението на EUIPO и да разпореди регистрацията на заявената марка, но съдът отхвърля жалбата. На 18 декември 2018 г. "Резон" подава пред EUIPO нова заявка за регистрация на фигуративния знак като марка на ЕС, но тя отново се отхвърля с мотива, че заявената марка няма отличителен характер. Ето защо "Резон" отново сезира Общия съд с искане решението на EUIPO да бъде отменено. Днес Общият съд отхвърли иска на "Резон" ООД, защото марката има описателен характер.
Съгласно Регламент 2017/10011 се отказва регистрацията на марките, които се състоят предимно от знаци или от означения, които могат да служат в търговската дейност за указване на вида, качеството, количеството, предназначението, стойността, географския произход или момента на производство на стоките или на предоставянето на услуга, или други характерни техни особености.
Интересът на защита на марките в ЕС се състои в осигуряването на възможността знаци, описващи една или повече характеристики на стоките или услугите, за които се иска регистрация на марка, да се използват свободно от всички икономически оператори, предлагащи сходни стоки и услуги.
Общият съд потвърждава решението на Службата на ЕС за интелектуална собственост: заявената марка съдържа, от една страна, словния елемент „imot“, който ще бъде разбран незабавно от българския потребител като „имот“ или „имущество“, включително „недвижим имот“, и от друга страна, словния елемент „.bg“, който обозначава домейн от първо ниво, свързан с България. Така заявеният знак възпроизвежда характерната структура на наименованието на домейн и се възприема като такъв от съответните потребители, по-специално като български уебсайт с информация за недвижими имоти. Точката между тези два словни елемента се свежда до функцията да се направи разграничение между тях; пряката им транслитерация на латиница не засяга това възприятие, тъй като говорещите български език потребителите са свикнали с наименованията на домейни, изписани на латиница.
Услугите, предлагани от "Резон" ООД имат общи характеристики, тъй като са свързани не само с недвижими имоти в тесен смисъл, но и с всяка услуга, която може да се предлага онлайн или чрез уебсайта „www.imot.bg“, и със сделки или операции с недвижими имоти, което включва дейности по събиране и осигуряване на информация, придобиване, разпореждане, управление, оценка, продаване, рекламиране, извършване на консултации, както и други дейности във връзка с имоти, които могат да бъдат предоставяни при наемане, покупка или продажба на недвижим имот. Така, с оглед на ясното значение на заявения знак по отношение на тези услуги, всички те като цяло притежават една основна обща характеристика, тъй като са свързани с предлагането и предоставянето онлайн на услуги, дори чрез уебсайта „www.imot.bg“, в сектора на недвижимите имоти или във връзка с недвижими имоти.
Съдът обаче смята, че за целите на проверката за наличие на абсолютно основание за отказ следва да се преценяват и различните съставни части на знака, по-специално словните елементи.
Освен това, от постоянната съдебна практика следва, че като възприемат словен знак, съответните потребители ще го разделят на словни елементи, които за тях имат конкретен смисъл или наподобяват познати за тях думи, дори в случай на словен знак, при който са запознати само с една от съставните му части.
Общият съд припомня, че съответните потребители ще схванат смисъла на знаци, състоящи се от няколко словни елемента, които изглеждат отделени, каквито са в случая съставните елементи на заявения знак, или един-единствен словен елемент, обединяващ няколко термина, когато това схващане не изисква особено интелектуално усилие.
Всъщност в случая това отделно разглеждане на двата словни елемента на заявения знак е още по-необходимо, тъй като точката между думите „imot“ и „bg“ може да бъде разбрана от съответните потребители като имаща разграничителна функция за посочените елементи. Както обаче правилно приема EUIPO, българският потребител, който възприема отделните словни елементи „imot „и „.bg“, разделени с точка, лесно би разпознал смисъла на комбинацията от посочените елементи.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.