Коя е Теодора Георгиева – първият български евро прокурор

Коя е Теодора Георгиева – първият български евро прокурор

Вчера вечерта Съветът на ЕС обяви, че са назначени първите 22 прокурори в Европейската прокуратура, които ще осъществяват надзор на разследванията – 14 от тях за период от шест години и други 8 за три години. Европейската прокуратура ще бъде независима институция на ЕС, която ще разследва финансови злоупотреби със средства от бюджета на ЕС и ще бъде насочена към корупция, трансгранични измами с ДДС на стойност над 10 милиона евро. Очаква се органът да заработи до края на годината.

"Мениджър Нюз" представя информация за българския представител в новата институция - това е съдия Теодора Георгиева, която е избрана за период от 6 години.

Съдия Теодора Георгиева е завършила Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Юридическата ѝ кариера в съдебната система включва работа като младши прокурор и прокурор в Софийската районна и в Софийската градска прокуратура, където е работила в специализирания отдел "Антикорупция", съобщи Свободна Европа. Георгиева е доктор по административно право и процес, като докторантурата й е защитена в Института за държавата и правото към БАН. Темата на дисертацията й е „Административнонаказателни производства по българското законодателство“. Била е на обучение в Националната магистратска школа в Страсбург, Франция. Автор е на редица публикации в различни специализирани издания.

До момента е съдия в Административен съд - София-град, където разглежда данъчни дела. Тя бе и единственият кандидат съдия от българска страна, останалите бяха прокурори. Преди това тя е била част от антикорупционното звено на Софийската градска прокуратура. Тя е от тези магистрати, които са се "спасили" от държавното обвинение заради отказа им да спазват правата линия, а именно да изпълняват заповеди на ръководството, твърди Капитал. В системата за съдебни актове излиза една присъда, по която като прокурор е посочена Теодора Георгиева - с нея е признат за виновен полицай, поискал подкуп, за да смачка разследване.

За нея и за делата, които е гледала почти няма публична информация. През 2018 г. тя влезе в медиите с решение, с което се опита да спре убийството на 100 екзотични птици, задържани на границата. Въпреки нейното решение и нарушавайки 2 закона Българската агенция по безопасност на храните в спешен порядък умъртви птиците поради опасения от птичи вирус.

За 2018 г. Георгиева е подала две декларации, съобщи в. Сега. В първата е посочила 62 014 евро влог спестявания от заплати на името на съпруга й Васил Георгиев. А във втората - покупката на поземлен имот в местността Пунар Боалар край Свищов. В графата разгъната застроена площ е посочено 3371 кв.м., а цената на придобиване е 3650 лв. от заплати. Имотът е на двамата съпрузи. Влоговете във втората декларация са два - 123 127 лв. на съпруга и 3600 лв. на съдията. Като и за двата е посочено, че произходът на средствата е спестявания и заплати.

Автор е на книгата “Административните нарушения и престъпленията. Сравнителен правен анализ”, издадена от “Сиела” през 2018 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ