Лагард предупреди за нов финансов риск от covid-кризата

Лагард предупреди за нов финансов риск от covid-кризата

Президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард предупреди за риска рецесията да се превърне във финансова криза, ако компаниите започнат да имат проблеми с изплащането на заеми и банките страдат от увеличаване на просрочените задължения по балансите си, информира eleconomista.es.

"ЕЦБ беше в първата вълна и ще бъде там и за втората вълна. Ние сме и продължаваме да бъдем изцяло ангажирани да подкрепяме народите в Европа", подчерта Лагард по време на форума, провеждан ежегодно от паричния институт в Синтра, Португалия. 

От друга страна, Лагард признава, че силният удар, който секторът на услугите понася, може да остави трайни белези и създава риск от хистерезис в икономиката (почти трайни щети, бел. ред.).

"При конвенционална рецесия индустрията и строителството са най-силно засегнатите сектори. Този път това е секторът на услугите, така че това е уникална криза, която има важни последици. От една страна, възстановяването в сектора на услугите е по-бавно, тъй като засяга повече работата и пазара на труда. Освен това тази вреда на пазара на труда засяга неравномерно работниците, понеже се фокусира върху хората с ниски доходи и с по-ниска квалификация", подчерта Лагард.

По думите й, безработицата сред хората с най-ниски заплати е голямо предизвикателство за икономиката. Тези хора са склонни да консумират по-голяма част от доходите си в сравнение с домакинствата с по-високи доходи.

Надеждата на ваксината

По отношение на новините от последните дни, окуражаващите данни за ваксината Pfizer, президентът на Европейската централна банка призова за спокойствие. Лагард подчерта, че въпреки че последните новини за ваксината изглеждат обнадеждаващи, все пак можем да се сблъскаме с повтарящи се цикли на ускоряване на разпространението на вируса и по-строги ограничения, докато не се постигне широко разпространен имунитет. Тя признава, че възстановяването може да не е линейно, а по-скоро нестабилно, периодично и да зависи от момента на пускане на ваксината на пазара.

Междувременно продукцията в сектора на услугите може да срещне трудности преди да се възстанови напълно. Всъщност, услугите вече показват тенденция на спад преди последните ограничителни мерки, наложени от страните. Лагард изтъкна водещи показатели като PMI за услугите, който падна от 54,7 през юли на 46,9 през октомври.

"Въпреки че индустрията остава относително устойчива досега, съществува риск възстановяването в индустрията също да се забави, след като изоставането на поръчките бъде изчерпано и индустриалното производство бъде приведено в съответствие с търсенето", отбеляза тя.

Рискът от финансова криза 

Лагард предупреди, че ако обществото спре да възприема пандемията като еднократно събитие, може да се наблюдават по-трайни промени в поведението, отколкото по време на първата вълна.

"Домакинствата биха могли да се страхуват повече от бъдещето и да увеличат своите спестявания. Бизнесът, оцелял досега чрез увеличаване на дълга, може да реши, че вече няма смисъл да остане отворен", добави тя. 

По думите й, кризата може да предизвика вълна от затваряне на компании, изправени пред санитарни ограничения и по този начин да намали търсенето на допълващи се дружества, което да накара тези компании да намалят производството си. Всичко това може да повлияе на банковата система и отпускането на кредити, което отчасти е "бензинът", който позволява на икономиката да продължи да напредва.

"Ако това се случи, рецесията може да проникне през икономиката в сектори, които не са пряко засегнати от пандемията, което потенциално може да предизвика обратна връзка между реалната икономика и финансовия сектор. Банките могат да започнат да затягат стандартите за кредитиране, очаквайки че платежният капацитет на компаниите ще се влоши, което ще доведе до неспособност на компаниите да заемат пари, растежът на кредитите ще се забави и възприятието на банките за риск ще се увеличи допълнително", каза още Кристин Лагард. 

Поради това президентът на Европейската централна банка подчерта необходимостта от прилагане на непрекъснат, мощен и специфичен политически отговор, който ще е от жизненоважно значение за защитата на икономиката, поне докато отмине санитарната криза.

"Не забравяйте, че затварянето (локдауна) е неикономически шок, който засяга безразборно производителните и непродуктивните компании. Политиките, които защитават жизнеспособните компании, докато дейността се нормализира, ще помогнат на нашия производствен капацитет, а няма да му навредят", категорична е Лагард. 

Източник: eleconomista.es

Превод и редакция: Нели Тодорова

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ