Механизмът за проверка на ЕК ни спъва за Шенген

Механизмът за проверка на ЕК ни спъва за Шенген

Механизмът за сътрудничество и проверка на Европейската комисия се оказа препятствие не само за присъединяването на България към Шенгенското пространство, но и за влизането в еврозоната. Същото строго условие ще се приложи и за Букурещ, пише румънският вестник "Адевърул", цитиран от БТА.

Румъния и други страни от Източна Европа ще трябва да изминат по-труден път, за да се присъединят към еврото, като се има предвид, че наскоро България прие по-строги условия при стартирането на процеса по присъединяване, отбелязва вестникът.

Еврогрупата обсъди тези дни искането на София за приемане на общата валута - еврото, и за първи път промени критериите за присъединяване, които ще бъдат валидни отсега нататък за всички други кандидати. Промените са много сериозни и отлагат присъединяването на България към еврозоната за неопределено бъдеще, пише "Адевърул", като се позовава и на български медии.

Следващите стъпки в процеса на задълбочаване на интеграцията в европейския икономически и валутен съюз ще направят присъединяването към еврото по-придирчиво и по-дълго. Тези етапи включват преминаване на друг праг на взаимна солидарност чрез трансформиране на Европейския стабилизационен механизъм в Европейски валутен фонд, определяне на бюджет на еврозоната и завършване на банковия съюз чрез създаване на европейска схема за застраховане на депозитите. Това нещо изисква по-високо ниво на доверие в съдебните системи на страните членки и независимост на ключови институции, като Централната банка или надзорните органи, пише "Адевърул".

Петте съществуващи критерии за присъединяване към еврозоната са достатъчно остарели и неадекватни към сегашната ситуация. Макар декларацията на Еврогрупата от юли да казва, че България може да кандидатства за влизане в механизма ЕРМ II (т. нар. "чакалня"), тя не казва нищо за времето, което страната ще прекара там, и за датата, когато ще замени лева с еврото. Причината е че се чака България да постигне напредък в борбата с корупцията и организираната престъпност и да засили независимостта на някои институции. С други думи - ключът е Механизмът за сътрудничество и проверка, посочва "Адевърул".

Запитан от журналист от "Файненшъл таймс" дали това означава, че отмяната на Механизма за сътрудничество и проверка (МСП) е задължителна преди България да приеме еврото, заместник-председателят на Европейската комисия, който отговаря за единната валута, Валдис Домбровскис заяви: "няма ангажимент за предварително затваряне на МСП". Въпреки това, когато говорим за присъединяване към ЕРМ II и Банковия съюз в по-широк контекст, в контекст на реална икономическа конвергенция, в контекст на ефективност на институциите, в този случай - напредъкът в съдебната реформа и борбата с корупцията и организираната престъпност представляват също важен елемент в тази оценка, но още веднъж - не е официално предварително условие, обясни Домбровскис след срещата на Еврогрупата на 13 юли в Брюксел.

Въпреки това декларацията на Еврогрупата предвижда изрично, че българските власти следва да приложат изцяло реформите, които са наблюдавани от Комисията в рамките на МСП и които засягат съдебната система, борбата с корупцията и организираната престъпност. Еврогрупата смята, че това е изключително важно за стабилността и целостта на финансовата система. Наред с МСП България трябва да приложи цялото законодателство, отнасящо се до Банковия съюз. Страната трябва също да изпълни много условия преди да влезе в т. нар. "чакалня на еврозоната" - ЕРМ II, пише "Адевърул".

Вестникът отбелязва, че плановете на Румъния за присъединяване към еврото не са толкова напреднали. В допълнение съществуват същите притеснения по отношение на корупцията - тема, която държи както България, така и Румъния извън Шенгенското пространство. Друга причина за тревога е пропастта между доходите в двете страни и по-богатите членки на ЕС. Затова ЕС иска от България да осигури трайна икономическа конвергенция - условие, което не бе наложено на балтийските държави, когато те поискаха да се присъединят към механизма ЕРМ II, припомня вестникът.

През май тази година Румъния обяви, че ще представи стратегия за присъединяване към еврото до края на годината. Според последната програма за конвергенция Румъния иска да достигне до 2020 г. брутен вътрешен продукт на глава от населението, равняващ се на 70 процента от средното равнище в еврозоната, спрямо 60 процента в момента, пише още "Адевърул".

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ