Мей: Ще опитам да постигна юридически обвързващи промени в споразумението за Брекзит

Мей: Ще опитам да постигна юридически обвързващи промени в споразумението за Брекзит

Британският премиер Тереза Мей заяви пред парламента, че ще се опита да постигне юридически обвързващи промени в предложеното споразумение за Брекзит, предаде Ройтерс. Мей се опитва да успокои опасенията на британските депутати от т. нар. "бакстоп" - предпазният механизъм, целящ да избегне "твърда" граница между Ирландия и британската провинция Северна Ирландия.

"Важното във всичко това са юридически обвързващите промени, които гарантират, че ще обърнем внимание на опасенията на тази Камара", заяви в Камарата на общините Мейъ, която ще посети Брюксел по-късно днес.

Мей обеща, че ще подложи ревизираното споразумение за Брекзит на гласуване от парламента възможно най-скоро, но само след като убеди ЕС да приеме промени в него, предаде БТА.

"Гласуването ще се състои, когато можем да предложим сделка, която отговаря на въпроса, повдигнат от Камарата на общините", увери тя депутатите. Премиерът подчерта, че правителството се е вслушало в позицията на парламента и се придължа към нея в преговорите с ЕС.

Подобно изказване направи по-рано и британският външен министър Джереми Хънт , които заяви, че правнообвързващи приомени на предпазната клауза, целяща да избегне появата на физическа граница между Ирландия и британската провинция Северна Ирландия са единственият начин за избягване на твърд Брекзит без споразумение, предаде Франс прес.

"Това наистина е единственият начин за излизане от тази сиотуация", каза Хънт в реч в Берлин, добавяйки: "Мисля, че проблемът с удължаването (на срока за Брекзит след 29 март) е, че това няма да реши нищо".,

Според Хънт ЕС трябва да приеме "проста, но важна промяна" в предпазната клауза, за да може Великобритания да е уверена, че няма да се окаже притисната за неограничен срок в митнически съюз с ЕС. Британското правителство е уверено, че ако тази промяна бъде направена, ще може убеди парламента да приеме споразумението, подчерта външният министър.

Предпазната клауза стана причина за решението на британския парламент да отвхърли споразумението за напускане на ЕС, по което Лондон и Брюксел преговаряха в продължение на две години. В резултат Мей иска от Европа да направи правнообвързващи промени на тази част на договора.

"Мисля, че хората искат да продължат напред и да докажат, че можем да постигнем Брекзит, който спазва резултатите от референдума и гарантира, че ще останем приятели с нашите европейски съседи", добави Хънт.

Очаква се по-късно днес Мей да посети Брюксел, за да се срещне с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, отбелязва Асошиейтед прес.

Ако Великобритания и ЕС не успеят да подпишат и ратифицират споразуимение, икономическите и политически последствия ще бъдат тежки, предупреди британският външен министър в реч пред фондация "Конрад Аденауер", свързана с управляващия Християндемократически съюз.

През предстоящите съдбоносни седмици ще бъдат необходими активни действия, подчерта Хънт.

Великобритания има време до средата на март да сключи споразумение с ЕС, за да може то да бъде одобрено на срещата на лидерите на 28-те страни по-късно същия месец, съобщават дипломатически източници от блока, цитирани от Ройтерс.

"Имат срок до 10 март, може би 15 март най-късно", според европейски дипломат, който подчерта, че блокът ще се нуждае от време, за да подготви одобряването на споразумението на срещата на високо равнище на 21 и 22 март. "В противен случай ще бъдат принудени да отложат Брекзита, или да напуснат без споразумение", добави източникът.

Друг брюкселски дипломат също посочи средата на март като практически краен срок за постигането на споразумение, отбелязва Ройтерс.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ