Над 1 трлн. евро похарчени в ЕС за храни и безалкохолни напитки през 2018

ЕС

 Домакинствата в ЕС са похарчили над 1,047 трилиона евро (6,6 процента от БВП на съюза) през 2018 година за храни и безалкохолни напитки, сочат данни, публикувани на сайта на Евростат.
Това се равнява на 12,1 процента от общите разходи за потребление и е третата категория по обем на харчовете след "жилище, вода, електричество, газ и други горива" с 24 процента и "транспорт" с 13,2 процента от домакинските разноски.
От всички в ЕС най-много домакинствата в Румъния са харчили най-много за храни и безалкохолни напитки (27,8 процента). След тях се нареждат литовците (20,9 процента) и естонците (19,6 процента).
България е на четвърто място, като близо една пета (19,1 процента) от разходите на домакинствата са били за храни и безалкохолни напитки.
В дъното на класацията са Великобритания (7,8 процента), Ирландия (8,7 процента), Люксембург (9,1 процента) и Австрия (9,7 процента).
Най-голям спад на разходите за храна има в Литва, а най-силен скок - в Чехия и Словакия

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
The New York Times: Пентагонът не е получавал заповед за подготовка на военна операция в Гренландия
Защо се чувстваме толкова добре, когато разберем за отменена среща?
На днешната дата, 22 януари. Рождениците днес
Цитат на деня
Шефът на Ryanair благодари на Илон Мъск за ръста в продажбите след онлайн спора между двамата
Шефът на Microsoft: Изкуственият интелект трябва да се разшири отвъд технологичния сектор и развитите страни
Асошиейтед прес: Нетаняху се съгласи да се присъедини към Съвета за мир на Тръмп