Нови средства за борба с ДДС измамите предлага Еврокомисията
Европейската комисия представи днес предложение за въвеждането на нови средства за предотвратяване на широкомащабни измами с ДДС. Целта е да се създаде доверие между държавите в ЕС за обмен на данни и да се насърчи сътрудничеството между националните данъчни и правоприлагащите служби, съобщиха от пресцентъра на ЕК.
Според най-скромните оценки измамите с ДДС могат да доведат до загуба на приходи за държавите в ЕС за над 50 млрд. евро годишно. Ако тези средства постъпват в бюджета, могат да бъдат използвани за обществени разходи за болници, училища и пътища. Разкритията от т.нар. "Досиета от рая" показаха как богати хора и дружества използват схеми, за да заобикалят правилата на ЕС за ДДС и да избегнат плащането на данъци. Схемите за измами с ДДС могат да се използват за финансиране на престъпни организации, включително на терористи, казват от Брюксел.
Данъчните служби в ЕС обменят данни за сделки между фирми и за трансгранични продажби, но в по-голямата си част сведенията се обработват ръчно. Липсва система, чрез която службите в ЕС да получават данни за ДДС и разузнавателни данни за организирани престъпни групи, участващи в тежки измами с укриването на тези данъчни задължения. Липсата на съгласуваност между разследванията на данъчните служби означава, че тази бързо развиваща се престъпна дейност не се открива и преследва достатъчно.
Основните мерки в предложеното ново законодателство предвиждат повишаване на сътрудничеството между държавите в ЕС. Понякога са необходими само няколко минути, за да се извърши измама с ДДС, затова държавите трябва да разполагат с необходимите средства за незабавно действие.
Днешното предложение предвижда в Еврофиск - съществуващата мрежа от специалисти в ЕС за борба с измамите - да се въведе онлайн система за обмен на данни. Системата ще даде възможност на държавите да обработват, оценяват и проверяват данните за трансграничната дейност, за да може опасностите да бъдат оценени своевременно и точно. За да могат държавите да проверяват по-добре трансграничните доставки, служители от две или повече национални данъчни служби ще могат да извършват съвместни проверки, което е от особено важно при електронната търговия.
Еврофиск получава нови правомощия за съгласуване на трансграничните разследвания.
Предвиждат се нови начини на обмен на данни между данъчните власти и европейските правоприлагащи служби (ОЛАФ, Европол и новосъздадената Европейска прокуратура) по трансгранични дейности, за които има съмнение, че водят до измами с ДДС. Сътрудничеството с европейските служби ще позволи събраните от националните служби данни да бъдат сверявани спрямо записите в базите данни за съдимост и друга информация, съхранявана от Европол и ОЛАФ, за да се установят действителните извършители на измами и техните мрежи.
Обменът на данни между данъчните и митническите служби ще бъде допълнително подобрен по отношение на определени митнически режими, които досега благоприятстват измамите с ДДС. По силата на специален режим стоки, които пристигат от страни извън ЕС, с крайно местоназначение в една държава от Общността, могат да влязат в ЕС през друга европейска държава, като преминават транзитно през нея и без за тях да се плаща ДДС, тъй като данъкът се начислява, когато стоките стигнат до крайното си местоназначение. Тази особеност на системата на ДДС цели да улесни търговията за почтените фирми, но с нея може да се злоупотреби за отклоняване на стоки към черния пазар и за избягване на плащането на ДДС. Съгласно новите правила данъчните и митническите служби във всички държави от ЕС ще си сътрудничат повече, като си обменят данни за стоките, влизащи в ЕС.
При търговията с автомобили също понякога се извършват измами заради разликата в начина, по който ДДС се начислява за нови и за употребявани превозни средства. Нови или сравнително нови автомобили, за които цялата сума е облагаема, могат да бъдат продадени като употребявани стоки, за които ДДС се начислява само върху стойността на печалбата. Затова служителите на Еврофиск ще получат достъп и до данните за регистрация на автомобили от други държави в ЕС.
Днешните предложения на ЕК ще бъдат оценени от Европейския парламент и от Съвета на ЕС.
ДДС е основен източник на приходи в ЕС, като през 2015 г. от този данък са събрани над един трилион евро, което представлява седем процента от БВП на Общността.
Въпреки множеството реформи, системата на ДДС не успява да отговори на предизвикателствата на съвременната икономика. Настоящата система на ДДС е от 1993 г. и бе замислена като преходна. Тя е разпокъсана и твърде сложна за все по-големия брой предприятия, които извършват трансгранична дейност, и създава възможности за измами. В рамките на единния пазар могат да се купуват стоки и услуги без ДДС. Комисията настоява за реформа на системата на ДДС. Действащите правила са една от последните области на правото на ЕС, която не е в съответствие с принципите в основата на единния пазар.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.