Брюксел ще търси начини да прибере около 80 000 граждани на ЕС в трети страни
Около 80 000 граждани на ЕС се намират в чужбина и вероятно ще имат нужда от съдействие, за да се върнат у дома. Това съобщи говорител на Европейската комисия.
Той уточни, че бройката се отнася за онези, които се намират извън ЕС. Говорителят отбеляза, че ЕС продължава да осигурява средства за изпълнението на извънредни полети за връщането на европейските граждани. ЕК призовава хората, които имат нужда от съдействие, да се обръщат към консулствата на своите държави в страните, където се намират.
Еврокомисарите са обсъдили днес този въпрос, както и общата обстановка с епидемията от болестта Ковид-19. За пръв път в историята днес комисарите заседаваха с видеоконференция, уточни говорителят.
Външните граници на ЕС не са затворени изцяло, а само за несъществените пътувания, поясни той. 10 държави в ЕС вече са съобщили, че възобновяват граничните проверки - Австрия, Унгария, Чехия, Дания, Полша, Литва, Германия, Естония, Португалия и Испания. Той отбеляза настояването на ЕК държавите от ЕС да търсят съвместни решения на проблемите по границите и с овладяването на епидемията. Засега ЕК не възнамерява да предприема наказателни процедури заради нарушения на правилата за управлението на границите, допълни говорителят, цитиран от БТА.
Говорителят потвърди появили се по-рано информации днес, че върви мощна дезинформационна кампания за епидемията, зад която стои Русия. В много проверени случаи на дезинформация за Ковид-19 източникът е бил руски, свързан с Русия или подкрепящ Кремъл, но не само Русия е източник на подобна дезинформация, уточни говорителят. С появата на новото заболяване ЕК е отчела нарастване на количеството дезинформация. Най-често източниците са извън ЕС, а Москва отрича връзка с разпространението на неверни и подвеждащи сведения, добави говорителят.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Новият златен стандарт за доверие в марките
Маркетинг |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 15 май. Международен ден на семейството
На днешната дата |Служебните бележки за явяване на матура могат да бъдат и на електронен формат
България |Унгария привика руския посланик след мащабна атака с дронове близо до границата с Украйна
Свят |Новият златен стандарт за доверие в марките
Маркетинг |На днешната дата, 15 май. Международен ден на семейството
На днешната дата |Цитат на деня
Цитат на деня |Излязоха резултатите от първо класиране за гимназиите след 7 клас
България | Advertorial |Тим Бъртън ще режисира „Бийтълджус 2“
Екран |Простреляха смъртоносно 16-годишно момче в столицата
България |Единият терорист от Истанбул е бил арестуван в различни държави
Русия нападна Украйна | Advertorial |Служебните бележки за явяване на матура могат да бъдат и на електронен формат
България |ADVERTORIAL
Първите автомобили Zeekr вече са в България - Еspace Auto поставят нов стандарт при електромобилите в страната
Fibank осъществи най-значимото международно пласиране на българска банка с две емисии облигации на обща стойност от 310 млн. евро
Коментари
Няма въведени кометари.