Съдът на ЕС обвини Германия в системно замърсяване на въздуха

Съдът на ЕС обвини Германия в системно замърсяване на въздуха

Съдът на Европейския съюз постанови днес, че Германия "систематично и непрестанно" е превишила нормите за изхвърляне във въздуха на азотен двуокис - вреден газ, отделян от дизеловите двигатели, в много провинции между 2010 г. и 2016 г., предаде Асошиейтед прес.

Съдът обвини Германия в надвишаване на годишните норми на азотен двуокис в 26 от общо 89 района, където се извършени измервания, включително в Берлин, Хамбург, Кьолн, Дюселдорф, Мюнхен и Щутгарт. Според съда на ЕС почасовите норми също са били превишени в Щутгарт и района на Рейн-Майн, който включва Франкфурт, пише БТА.

Институцията, която се произнася по дело, внесено от Европейската комисия през 2018 г., обяни също, че Германия не е успяла да гарантира, че предвидените в плановете за качество на въздуха мерки за намаляване до минимум на периодите за превишаване на стойностите на азотен двуокис постигат резултат.

В последно време много германски градове въвеждат собствени забрани за движение на дизелови автомобили в определени градски райони или дори улици, където емисиите на вредни газове са особено високи. Засега не е ясно дали постановлението на съда на ЕС ще доведе до практически последици, макар че може да подтикне към повече подобни ограничения върху дизеловите автомобили, отбелязва АП.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 6 октомври. Имен ден празнуват Тома, Томислав и Томислава
“Дарвин? Какъв Дарвин?”: 5 правила, които ще ви помогнат да се развивате по-бързо от другите 
Шефът на "Фолксваген": На китайските производители на автомобили трябва да се позволи да избегнат митата, като инвестират в ЕС
Първият нов подход за лечение на шизофрения от десетилетия насам получи одобрение от FDA
S&P Global Ratings повиши кредитния рейтинг на Сърбия от "BB+" на "BBB-"
5 техники за израстване на екипния дух
Български учени създадоха прототип на човешка кожа за проучвания в областта на медицината и фармацията
"Живей добре като харчиш по-малко": новата стратегия на китайците за евтини алтернативи