Здравният еврокомисар Стела Кириaкиду: Не може да излезем от икономическата криза преди да сложим край на здравната

Здравният еврокомисар Стела Кириaкиду: Не може да излезем от икономическата криза преди да сложим край на здравната

Пандемията от COVID-19 демонстрира много ясно връзката между здравето и икономиката - това, което започна като здравна криза, може да се превърне в рецесия на глобалната икономика. Не може да излезем от икономическата криза, преди да сложим край на здравната. Това заяви еврокомисарят по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните Стела Кириакиду по време на  започналия днес Делфийски икономически форум в Гърция. Известен още като Балканският Давос, форумът се провежда онлайн и в продължение на 4 дни ще е платформа за обмяна на идеи, визии и прогнози за бъдещето на региона и света на прага между епохите преди и след COVID-19 . В него участват водещи лидери на мнения в областта на политиката, бизнеса и академичните среди, представящи широк поглед върху въздействието на пандемията върху икономиката и обществото. Онлайн икономическият форум на Delphi ще насочи вниманието към необходимото за осигуряване на безопасно и успешно възстановяване. "Мениджър Нюз" е сред медиите от цял свят, които имат възможност да проследят най-важното от дебатите в реално време.

„От първия ден на пандемията за мен е ясно, че сътрудничеството и солидарността е единствения път напред към по-здрави и равнопоставени общества. Това означава, че здравеопазването не може да бъде отговорност единствено на здравния сектор. Транспортният и енергийният сектор, търговията и образованието, селскостопанския сектор - всички те трябва да бъдат част от решението на кризата“, каза Кириакиду, като добави, че това важи както за настоящата криза, така и за Деня след COVID-19 по аналогия със слогана на форума тази година.

По думите й това решение трябва да включва най-уязвимите членове на обществото, като те представляват базовото ниво, според което да се оцени дали е постигнат успех в борбата със здравната и икономическата криза.

„Макар че COVID-19 подложи на безпрецедентно натоварване нашите болници и медиците на първа линия, пандемията ни дава и възможност да видим пропуските ни в много сфери, които трябва да  подсилим. Тя ни даде шанс да създадем по-отворени системи за устойчиво бъдеще. Тя ни показа, че трябва да предприемем действие още сега“, коментира Кириакиду.

Еврокомисар Кириакиду заяви, че жителите на Европейския съюз са направили огромни жертви през последните месеци и че сега заслужават почивка – възможност да пътуват и да се видят със своите приятели и роднини.

„Носим отговорност да гарантираме, че те ще могат да направят това по безопасен начин – както за самите тях, така и за широката общественост. Няма да спра да повтарям, че пандемията не е свършила. Не трябва да позволяваме на разхлабването на ограничителните мерки да застраши постигнатия до момента напредък. Това означава, че възобновяването на туризма трябва да върви ръка за ръка със строги здравни мерки, солидарност и сътрудничество.“, добави еврокомисаря.

По думите й има една изходна стратегия за излизане от кризата – стратегията за намиране на ваксина.

„Мобилизирали сме всички възможни средства, за да помогнем на страните членки на ЕС да се справят с пандемията. Всички обаче знаем, че докато не намерим ваксина няма да бъдем в безопасност. Ваксината трябва да бъде достъпна за всички. Ваксина за Европа – ваксина за целия свят!“, призова Кириакиду като допълни, че бързото и успешно разработването на ваксина зависи от способността на страните да се обединят и да работят заедно.

Тя акцентира върху стартирания от Европейската комисия в началото на май ангажимент за дарения под надслов Глобални действия срещу коронавируса , чрез която до момента са събрани 9,8 млрд. евро.

„Само миналата седмица поехме ангажимента да дарим 300 млн. евро на глобалния алианс за ваксини и имунизации (GAVI), с което да помогнем за имунизирането на 300 милиона деца по света както и за натрупване на запаси от ваксини срещу заразни заболявания“, коментира Кириакиду, като добави, че още другата седмица може да има новини от ЕК за пробив в развитието на ваксина.

По думите на еврокомисаря европейците искат ЕС да играе по-активна роля в сферата на публичното здравеопазване.

„По тази причина ние предложихме амбициозна здравна програма EU4Health („ЕС за здраве“), за периода  2021 до 2027 година. Предложеният бюджет за програмата е 9,4 млрд. евро, което е 23 пъти повече от досегашните средства, отделяни в тази сфера. С тези ресурси ще се създадат европейски запаси от лекарства и медицинско оборудване, както и екипи от лекари, които да могат да бъдат изпратени във всяка страна членка. С тях ще се помогне за превенцията на заболяванията и подобряване на достъпа до здравни услуги.“, заяви още Кириакиду.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ