Зелена светлина за търговското споразумение ЕС - Канада

Зелена светлина за търговското споразумение ЕС - Канада

Германският конституционен съд даде зелена светлина на правителството на канцлера Ангела Меркел за подписване на споразумението между ЕС и Канада за създаване на зона за свободна търговия, предаде ДПА.

Три германски групи внесоха жалба, подкрепена от 125 000 подписа, през август в опит да атакуват споразумението за свободна търговия с Канада (CETA), което породи страхове, че ще подкопае правата на работниците и стандартите за защитата на околната среда и потребителите, посочват в съобщение от неправителствената организация "За Земята".

Съдът, чиято централа се намира в Карлсруе, обяви решението 24 часа, след като изслуша аргументите на критиците - партията на Левите в Германия, гражданската организация "Мор димокръси" и потребителската организация "Фудуоч". Те представляват десетки хиляди противници на договора.

Споразумението CETA бе постигнато преди две години, но все още трябва да бъде одобрено.

Очаква се министрите на търговията на ЕС да се съберат на извънредно заседание на 18 октомври, за да може то да бъде подписано при посещението на канадския премиер Джъстин Трюдо в Брюксел, насрочено за 27 октомври, и да влезе в сила идната година.

Споразумението за свободна търговия с Канада е най-амбициозният търговски пакт на ЕС до момента и веднага след влизането му в сила ще отпаднат тарифите за 98% от търгуваните стоки. То включва разпоредби в областта на регулаторното сътрудничество, морските товарни превози, устойчивото развитие и достъпа до държавни поръчки.

Според критиците, документът ще направи членките на ЕС по-уязвими от скъпи съдебни дела, стартирани от Северноамерикански инвеститори. Защитата на инвестициите в споразумението ще доведе до сериозен ръст в исковете на бизнеса срещу страните. Споровете по тях ще бъдат решавани в арбитражни съдилища, намиращи се извън рамката на националната или европейската юрисдикция. Тази паралелна съдебна система ще направи процеса не само изключително скъп, но и непрозрачен и пристрастен. Всичко това ще е за сметката на гражданите и ще възпрепятства демократичното вземане на решения, смятат противниците на спорзумението.

„Системата на Инвестиционни съдилища е най-лошата част от настоящето споразумение. Тя подпокопава демокрацията. Ако CETA бъде прието, то това ще бъде своебразна покана за всички компании от Канада и САЩ (чрез своите дъщерни дружества в Канада) да съдят Еврпоейските правителства. Можем да очакваме наводнение от нови случаи, в които инвеститори атакуват законите, защитаващи общественото здраве, околната среда и трудовите права”, се посочва в становище на координатора на програмата за икономическа справедливост към организацията "Приятели на Земята Европа".

„Никак не е приемливо обществените услуги, като здравеопазването, да бъдат зависими от специални инвестиционни съдилища, когато те съществуват първо и само, за да служат на обществото. Обикновените хора виждат, че е грешно в тези ситуации инвеститори да получават огромни парични суми от държавите, но защо повече правителства не го виждат така?”, питат от организацията.

Българските позиции по споразумението се изчерпват с темата за визите, които изобщо не са предмет на споразумението, но за сметка на това могат да донесат положителен имидж на някои политици.

Едно от най-сериозните споразумения, каквото е CETA, няма никакви проведени официални анализи, обществени консултации или сериозни дискусии. Няма позиция, с която правителството се е опитало да защити който и да е интерес на България. В отговор на това, няколко граждански организации обявиха, че организират протест срещу споразумението на 16.10.2016 г. в София, като част от огромната вълна на протести в Европа, наречена Autumn in action.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ