Революция в лидерството: Как да изградим екипи, които процъфтяват в бъдещето

Петър Горялов разбива митовете за мотивацията и показва как компаниите на бъдещето ще изграждат високоефективни екипи, ще елиминират прегарянето и ще печелят сърцата на младите поколения. Ключът? Забравете клишетата – време е за вдъхновение, радикална ангажираност и напълно нов начин на мислене. Петър Горялов ще участва в дискусионния панел "Новата реалност и как бизнесът се справя с нея“ на форума Next Level HR 2025, организиран от списание „Мениджър“ на 15 април. Той ще се проведе в Интер Експо център с начален час 12.30.
Какъв е най-добрият подход за изграждане на високоефективни екипи в бързоразвиващи се компании?
Очаква се, че заради изкуствения интелект ще преживеем 100 години промяна (между 1900 и 2000) само за 5. Затова ефективността вече е крайно недостатъчна. Призивът на тази нова ера е към изключителни резултати и изразяване на най-висшия ни потенциал – представете си го като един олимпийски екип, който непрекъснато се стреми към съвършенство и се опитва да подобри резултатите с поне 1 милисекунда всеки път.
Но не може да има олимпийски екип без индивиди, които се стремят към олимпийски резултати, и на нивото на компанията – без управител, който се стреми към олимпийски резултати.
Затова първото и най-важно нещо е управителите и всеки един в екипа да се ангажират – като хора и като професионалисти – да революционизират своя начин на мислене и да си изяснят за себе си каква е разликата между „високоефективно“ и стремеж към олимпийски резултати.
Как да мотивираме служителите и да намалим риска от професионално прегаряне (burnout)?
Мотивацията няма да бъде достатъчна. Нужно е, като хора и професионалисти, да отключим ново измерение на производителност.
Затова е необходимо да преминем към вдъхновение и вътрешен ангажимент към себе си и работата – към живота на своите мечти, който включва работата, но не само. С осъзнатост, че за първи път в еволюцията ни като човечество можем да направим нещо различно – нещо, което никое от поколенията преди нас не е могло да направи. В противен случай хората в екипа ще усещат напрежение, стрес и натиск.
Професионалното прегаряне е неизбежно при това експоненциално ускорение на промяната, освен ако хората в екипа не поемат здраво волана на целия си живот – във всички негови сфери. Защо? Представете си, че сте много успешни в работата, но възникне проблем със здравето ви. Или не знаете как да обработвате емоциите си в момента и на ежедневна база. Или се скарате с партньора си и не знаете как да възстановите взаимоотношението. Или задлъжнеете, просто защото не знаете как да управлявате личните си финанси и т.н. – тогава всичко, което сте постигнали в работата, може лесно да се срути за миг и да доведе до прегаряне. Но още по-опасното е, че всички напрежения в живота ни, ако не знаем как да подходим към тях, се натрупват – и в един момент това води до прегаряне. Това е било валидно и досега, но сега скоростта е в пъти по-висока и дори малко разсейване може да ни извади от пистата – точно както във Формула 1.
На нивото на целия бизнес, при експоненциално ускоряваща се промяна, първото и най-важно нещо е управителят на компанията да увеличи ангажимента си Х10 и да покаже с личния си пример разликата между мотивация и ангажимент Х10 – и от това място решително и систематично да ангажира екипа отвътре-навън. Това не означава управителят да работи повече или увеличи още повече своя стрес - това означава да увеличи осъзнатостта си как да използва себе си като инструмент да придвижи екипа и компанията с лекота на следващо ниво.
И не всеки човек в екипа ще се ангажира на това високо ниво. Затова първо трябва да се обърне внимание на хората, които са гладни да постигнат нещо изключително в живота и работата си. Успехите на тези хора ще увлекат и останалите.
Как организациите могат да ангажират поколението Z и милениалите, които имат различни очаквания към работната среда?
Много лесно може да получите отговор на този въпрос от ChatGPT. Въпросът е как да го случите практически. И за тази цел е нужно да сте готови като първа стъпка да решите да революционаризирате начина си на мислене. Просто започнете да изследвате въпроса: откъде идва разликата между “знам” и “правя”?
Достъпът до събитието е свободен срещу предварително направена регистрация тук.
***
Генерални партньори: ARS, Aurubis
Основни партньори: Борика, Philip Morris Bulgaria, HORAteka
С подкрепата на: Horizons, Haelan, Fibank, Vivati, GTP.bg, Nuvolo
Институционални партньори: Българска стопанска камара, Confindustria
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.