Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Администрацията на САЩ влезе в режим shutdown от полунощ
Точно една година след влизането на Доналд Тръмп в Белия дом, САЩ обявиха частично затваряне на администрацията след провала на ключовото гласуване на бюджета в Конгреса, съобщиха информационните агенции.
Кризата е известна като "shutdown“ на администрацията и е 21-ата от този тип от 1981 г. насам.
В четвъртък Камарата на представителите одобри проект за удължаване на временно финансиране на федералното правителство до 16 февруари. Предложението обаче не мина в Сената – с 50 „за“ (на републиканците) срещу 49 „против“ (на демократите). Не му достигнаха 10 гласа (от общо 100).
Така от полунощ САЩ влязоха в „шътдаун“, първия след октомври 2013 г. Тогава кризата продължи 16 дни, засегна 850 000 служители и бяха загубени 6,6 млн. работни дни, които обаче по-късно бяха платени със задна дата.
Сега правителството трябва да затвори десетки агенции и да спре изплащането на заплати на стотици хиляди федерални служители (от общо 2,8 млн.), чиито длъжности се определят като „несъществени“.
Военните, федералната полиция, митническите служби, службите за въздушен контрол, ветеринарните инспектори по храните, съдебните служители няма да бъдат засегнати от кризата.
За разлика от тях националните паркове ще бъдат затворени. Спира да работи икономическата статистика. Няма да се издават разрешения за минни работи, както и лицензи за износ. Американските пощи ще продължат да работят, понеже не се финансират от бюджета.
Ще бъдат затворени обаче военните училища, но обикновените училища продължават да работят, тъй като са на щатска издръжка, не на федерална.
Не е ясно колко време ще продължи сегашната криза. Очаква се преговорите между двете партии в конгреса да бъдат подновени скоростно. Несъгласията накараха президента Тръмп да отложи заминаването си за Флорида за партито за първата му година в Белия дом.
Демократите използват противоречията около бюджета, за да убедят общественото мнение, че републиканците не са способни да управляват и заслужават да загубят парламентарните избори през ноември. Те отказаха да подкрепят мярката без отстъпки от републиканците и президента по въпроса за т.нар. "Мечтатели" - незаконните мигранти, влезли в САЩ още като деца.
Белият дом от своя страна обяви, че няма да преговаря по имиграционните въпроси, докато не бъдат приети законодателни решения за бюджета и в характерен стил нарече демократите "неудачници обструкционисти", които вземат американците за заложници.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.