Американската комисия по борсите поиска повече контрол над криптовалутите

Американската комисия по борсите поиска повече контрол над криптовалутите

Американската комисия по борсите поиска повече контрол над криптовалутите

Председателят на Американската комисия по ценните книжа и борсите Гари Генслър е изпратил писмо до сенатори в САЩ, в което настоява за повече власт и инструменти, за да упражнява повече контрол над сектора на криптовалутите, предаде Блумбърг. Сред сенаторите е Елизабет Уорън, която вече няколко пъти обърна внимание, че секторът на виртуалните валути трябва да бъде по-строго регулиран.

Генслър иска повече ресурси, а също така и правомощия да разпише нови регулации, които да станат задължителни за борсите за криптовалути, както и за новия тип платформи за децентрализирани финанси DeFi.

“Трябват ни повече ресурси, за да спираме транзакции, продукти и платформи, които заобикалят регулаторните изисквания“, коментира Генслър.

В по-ранни негови коментари става ясно, че допълнителните регулации ще важат преди всичко за т. нар. „стабилни койни“. Това са криптовалути, които имат за цел да поддържат фиксиран курс към долара и чиито основатели твърдят, че успяват да правят това на базата на големи резерви. В последните месеци обаче излиза все повече информация за един от водещите стабилни койни – Tether – че може би резервите му са много по-малко отколкото се твърди, което поставя под риск инвеститорите, които държат такива активи. Ежедневно с Tether се правят сделки надхвърлящи 100 млрд. долара, като основната му полза е понижаването на разходите при влизане или излизане от сделка за други криптовалути.

Успоредно с това една от най-големите американски борси за криптовалути Coinbase стана публична компания през април тази година. Нейната пазарна капитализация в момента се оценява на 56 млрд. долара, като големия интерес към борсата накара  и други подобни платформи – като Kraken и Binance да обявят, че подготвят листване. Това обаче доведе до допълнителен интерес от страна на регулаторите в страната.  

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ