Банките преструктурират лошите заеми в бизнес кредитирането

Банките преструктурират лошите заеми в бизнес кредитирането

Кредитите за реалната икономика се увеличават с 3,6% през последната една година до общо 23,5 млрд. лв. Това показват данните на БНБ към края на месец октомври. Общият обем на заемите, които банките са отпуснали на бизнеса е нараснал от началото на пандемията с 250 млн. лв. Междувременно банките също така отсрочиха кредити на предприятията на обща стойност 7 млрд. лв. по силата на мораториума на БНБ за подкрепа на дружествата, които имат спад на приходите поради COVID кризата. Гратисният период изтича на 31 март 2021 г., когато погасяването на тези кредити трябва да започне отново.

Към края на октомври необслужваните кредити на бизнеса възлизат на 13,9% от общия обем. От началото на пандемията се  наблюдава намаление на обема на лошите бизнес кредити с около 250  млн. лв. В края на март те представляваха дял от 15%. Това говори, че в българските банки вече е започнало преструктуриране на необслужваните задължения и подготовка за новата вълна рискови позиции през следващата година, за която и представители на ЕЦБ предупредиха.

Значителен ръст има при общия обем на жилищните кредити. Към края на октомври те възлизат на 11,8 млрд. лв., което е с 12% повече на годишна база. Само от началото на пандемията техният  обем нарасна с 716 млн. лв., въпреки привидно  понижената икономическа активност за голям период от време. При ипотеките не само няма влошаване на качеството на кредити, а напротив – има значително подобрение. Докато през октомври 2019 г. лошите кредити при жилищното кредитиране са били 9,1%, то сега те заемат дял от 5,4%.

Чувствително повишаване на необслужваните кредити има при потребителското кредитиране. При тях лошите заеми нарастват с 13% за последните 12 месеца, а делът им – от 8,1% на 8,7% от всички отпуснати заеми в сектора. Потребителското кредитиране възлиза на 11,9 млрд. лв., с 6% ръст на годишна база към края на октомври.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ