АЦБ: Биткойнът може да се окаже без абсолютно никаква стойност

АЦБ: Биткойнът може да се окаже без абсолютно никаква стойност

Биткойнът може да „няма абсолютно никаква стойност“ и хората, които инвестират в криптовалутата, трябва да са готови да загубят всичко, предупреди Английската централна банка, цитирана от в. „Гардиън“.

В предупреждение за потенциалните рискове за инвеститорите, централната банка постави под въпрос дали най-популярната дигитална валута има някаква присъща стойност. Биткойнът поскъпна значително тази година, достигайки връх от малко над 67 хил. долара през ноември, но в края на месеца претърпя разпродажба на фона на откритието на варианта на коронавируса Омикрон.

Заместник-управителят на АЦБ сър Джон Кънлиф заяви, че институцията трябва да бъде подготвена за рискове, свързани с нарастващите инвестиции в  крипто активите. „Цената им може да варира доста значително и биткойните теоретично или практически могат да паднат до нула“, каза той пред Би Би Си.

Пазарната капитализация на крипто активите е нараснала десетократно от началото на 2020 г. до около 2,6 трлн. долара. Тази сума се равнява на едва около 1% от световните финансови активи. Около 0,1% от богатството на домакинствата в Обединеното кралство е в биткойн и подобни крипто активи, като етер и Бинанс койн. Близо 2,3 млн. души в страната притежават крипто активи, като средната им сума е по 300 паунда.

В блог член на централната банка заяви, че биткойнът не е успял да изпълни много от функциите, които са характерни за една валута, и че рискува да бъде волатилен по своята същност.

„Проблемът е, че за разлика от традиционните форми на пари, биткойнът не е свикнал да оценява други неща освен себе си. Както казват привържениците на критповалутата: „един биткойн е равен на един биткойн“. Тавтологията обаче не прави валута“, коментира Томас Белшам от отдела за ангажиране на заинтересованите страни и медиите в АЦБ.

По думите му ограниченото количество от крипто актива (никога няма да има повече от 21 млн. биткойна) е сред основните причини той да привлича инвеститори, но именно тази негова функция в крайна сметка може да го остави „без никаква стойност“.

В момента в обръщение са около 19 млн. биткойна, като новите монети се добавят към циркулацията, когато  „миньорите“ валидират промените в блокчейн книгата, която е в основата на криптовалутата. Макар че крайният брой биткойни в обращение не се очаква да бъде достигнат преди 2140 г., с течение на времето поддържането на тази система ще стане по-трудно, смята Белшам.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ