Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Бизнесът на SpaceX за сателитен интернет може да излезе на борсата
Aвио-космическата SpaceX компания възнамерява в следващите години да пусне на борсата своето подразделение Starlink, което се занимава с разработването на системата за сателитен интернет. Това съобщи самият главен изпълнителен директор на SpaceX Илон Мъск в Twitter, предаде Си Ен Би Си.
„Най-вероятно ще направим първично публично предлагане(IPO) на Starlink, но това ще се случи след няколко години, когато имаме стабилен и предвидим ръст на приходите. Пазарът не обича обича непостоянните парични птоци, хаха“, написа Мъск в Twitter.
От SpaceX и преди са говорили за възможността да пуснат Starlink на борсата, като президентът и оперативен директор на копманията Гуин Шотуел заяви пред инвеститори през февруари, че „Starlink е правилният бизнес за публично предлагане“.
Няколко месеца по-късно обаче Мъск попари надеждите за пускане на компанията на борсата, като каза, че в SpaceX не са фокусирани върху първично публично предлагане на Starlink. Тогава той заяви, че целта пред подразделението е да не попадне в „категория банкрут“, визирайки редицата компании, които се провалиха с изграждането на сателитни интернет мрежи в началото на века.
Starlink по същество представлява амбициозния план на ЅрасеХ да изгради взаимосвързана сателитна интернет мрежа, която от фирмата наричат „съзвездие“. Целта е, че тази мрежа да може да осигурява високоскоростна интернет връзка на всяко място на планетата. Пълната мрежа на Starlink ще се състои от 11 943 сателита, които са в близка орбита до планетата (по близо от Международната космическа станция“. До момента от SpaceX са изпратили в орбита 700 Starlink сателита.
Мъск гледа на Starlink като на ключов източник на приходи за SpaceX, които могат да бъдат използвани за създаването на по-добри ракети и космически кораби. Според изчисленията Мъск годишните приходи от операциите на Starlink може да достигнат 30 млрд. долара на година, което е 10 пъти повече от приходите от основния бизнес с ракети на SpaceX.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.