БНБ определи антицикличния буфер на ниво до 0,5% за второто тримесечие

Икономика

Управителният съвет на БНБ определи ниво на антицикличния капиталов буфер, приложим към кредитни рискови експозиции в Република България, в размер на 0.5% за второто тримесечие на 2021 г., съобщиха от пресцентъра на банковия регулатор.

При определяне на нивото на антицикличния буфер се отчитат както референтният индикатор по, така и съответните насоки на Европейския съвет за системен риск (ЕССР) и други показатели, които БНБ е преценила за подходящи за отразяване на цикличния системен риск.

По отношение на данните, свързани с референтния индикатор, към края на четвъртото тримесечие на 2020 г. съотношението кредит/БВП, изчислено според публикуваната на интернет страницата на Българската народна банка методология, възлиза на 98.2%. Отклонението на показателя от дългосрочния тренд е отрицателно (-28.8 процентни пункта), което съответства на нулева стойност на референтния индикатор за антицикличния буфер.

Във връзка с пандемията от COVID-19, през март 2020 г. управителният съвет на БНБ взе решения за пакет от мерки, включващ отмяна на предвидените за 2020 г. и за първото тримесечие на 2021 г. увеличения на нивото на антицикличния капиталов буфер, приложим към местните кредитни рискови експозиции, и запазване на равнището от 0.5%, което бе непроменено през втората половина на 2020 г. и първото тримесечие на 2021 г.

От БНБ отбелязват, че запазването на текущото ниво на буфера през второто тримесечие на 2021 г. би допринесло за съхраняване на устойчивостта на банковата система срещу потенциални неблагоприятни тенденции в икономическата среда, спрямо загуби от кредитен риск и произтичащ от тях натиск върху доходността и капиталовата позиция на кредитните институции.

Решение за нивото, приложимо през третото тримесечие на 2021 г., Управителният съвет на БНБ ще вземе през юни 2021 г.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тръмп искал Джани Инфантино за генерален секретар на ООН
Рубио: САЩ са готови за диалог, но Иран не подхожда сериозно към преговорите
На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
Радев: Категорично е изключено от българска територия да се водят бойни действия в Близкия изток
Времето: Обилни валежи в почти цялата страна, особено интензивни по морето
Бюджетната комисия одобри бюджета на второ четене след 12-часово заседание
Как да ръководим ефективно в един свят, в който времето никога не стига?
Парламентът реши: Пламен Тончев поема поста председател на ДАНС