CBDC могат да намалят разходите и времето за трансграничните плащания

CBDC могат да намалят разходите и времето за трансграничните плащания

CBDC могат да намалят разходите и времето за трансграничните плащания

Дигиталните валути на централните банки (CBDC) могат да намалят разходите по трансграничните плащани и да съкратят времето за тяхното осъществяване от дни на секунди. Това заяви Банката за международни разплащания (BIS) позовавайки се на пилотна схема за тестване на цифровите форми фиатни валути, предаде Ройтерс.

Тестът е показал, че трансграничните транзакции могат да бъдат извършени за броени секунди, вместо за три до пет дни, тъй като CBDC помагат за заобикалянето на сложни договорености, при които плащанията се извършват чрез мрежа от банки, се посочва в доклад на BIS, публикуван днес. От него става ясно още, че дигиталните валути на централните банки водят до намаляване на разходите при разплащания с до 50%.

Обикновено глобалните банки, които не разполагат с локална мрежа в дадена страна, осъществяват плащания там чрез местна банка, която действа от нейно име. Този процес обаче стана много дълъг и сложен, тъй като банките прекъснаха връзките си с потенциално рискови партньори и се оттеглиха от някои пазари заради опасения около разходите.

„Установяването на по-бързи и по-евтини трансгранични плащания на едро, включително до юрисдикции, които не се възползват от оживена кореспондентска банкова система, би се отразило положително на търговията и икономическото развитие“, коментира Бенедикт Ноленс, ръководител на иновационния център на BIS.

Множество правителства и централни банки по света проучват използването на CBDC в реални условия. Китай например тества насочени върху търговията на дребно CBDC, които да заменят наличните пари в Обръщение. Други страни обмислят използването на така дигитални валути на централните банки за подобряване на вътрешното функциониране на техните финансови системи или трансгранични финансови потоци.

Подкрепената от BIS пилотна схема, която първоначално включваше централните банки в Хонконг и Тайланд, използва блокчейн за синхронизиране на данните за трансакциите между участниците във веригата на плащания.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ