Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Дълговият колапс получи отсрочка
Тенденцията за повсеместно набиране на дългове в първата година от пандемията се обръща заради започнало погасяване на заемите. Размерът на глобалния дълг на правителствата, домакинствата, бизнеса през първото тримесечие намалява за първи път през последните 2,5 години - с 1,7 трилиона, до 289 трилиона долара, съобщава Institute of International Finance.
В сравнение с началото на пандемията, дългът е с 30 трилиона долара по-висок, включително публичния и частния дълг. Общото снижаване на глобалната задлъжнялост идва главно от развитите страни, които са намалили своя дълг си от януари до март 2021 г. с 2,3 трилиона до 203 трилиона долара. Като цяло обаче и техният заемен дял остава по-висок със 17,9 трилиона долара, отколкото преди пандемията.
Дългът на развиващите се страни нараства с 600 милиарда през първото тримесечие до нов рекорд от 86 трилиона долара, което е с 11 трилиона повече в сравнение с пандемията. По-голямата част тук се пада на САЩ - 28,3 трилиона долара: националният дълг на страната е нараснал с една четвърт по време на пандемията от 22,687 трилиона долара от началото на 2020 г., според американското министерство на финансите и US Debt Clock.
Миналата година всички страни емитираха държавни облигации, през които набраха нови заеми. Най-много заеми през ценни книжа взеха развитите страни като дългът на ЕС и САЩ надхвърли размера на техния БВП. В резултат на това общият дълг на всички държави надхвърли 5 пъти глобалния БВП и сега възлиза на 360% от БВП. Най-голямото увеличение на общия дълг след САЩ е регистрирано в Гърция, Испания и Сингапур.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.