ЕБВР критикува предложената 10-годишна давност на физически лица

ЕБВР критикува предложената 10-годишна давност на физически лица

Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) разкритикува предложените промени в Законa за задълженията и договорите, които налагат 10-годишна абсолютна погасителна давност на всички вземания по задължения на физически лица.

„Ако текстовете бъдат в сегашния си вариант, те ще имат значително негативно въздействие върху българския финансов сектор и впоследствие върху реалната икономика“, предупреждават от банката. Според становището на институцията предлаганите промени ще се отразят отрицателно и на банковата дейност, тъй като кредитополучателите - физически лица, няма да имат стимул да изплащат заемите си. В резултат на това банките може да ограничат силно отпускането на заеми към сектори, които традиционно се смятат за по-рискови. Става въпрос за бизнес, ръководен от жени, стартиращи предприятия, селско стопанство и компании, базирани в селските райони, а всички те са ключови за развитието на икономика, която е устойчива и предоставя възможности за включване на всеки, предупреждават още от банката.

Според други критици на поправките проблем е липсата на механизъм за отсяване на добросъвестните длъжници, ефектът от бавно правораздаване и влачене на дела над 10 години, а и текстът е внесен в парламента с предимно политически мотиви и без сериозна оценка на въздействието.

Преди седмица българските депутати приеха единодушно на първо четене внесените от ГЕРБ и Обединени патриоти промени в Закона за задълженията и договорите. Измененията предвиждат въвеждането на 10-годишна абсолютна погасителна давност за частните задължения на физическите лица. Предлаганият режим обхваща суми между 6 минимални заплати и 200 хиляди лева. На първо четене одобрението си дадоха в зала единодушно 87 депутати без "против" и "въздържал се".

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ