Еднократен мегаданък за милиардери да събере пари за ваксини предлага Oxfam

Еднократен мегаданък за милиардери да събере пари за ваксини предлага Oxfam

Еднократен данък от 99 процента върху доходите на милиардерите по време на пандемия може да осигури ваксинации за целия свят, както и дотации от 20 000 долара за всички безработни. Това обобщават от благотворителната организация Oxfam по повод свое проучване.

В него се отбелязва, че данъкът би генерирал 5,4 трилиона долара. В същото време, дори и с налагането му, около 2,7 хиляди милиардери в света пак ще останат по-богати с 55 милиарда долара, отколкото преди пандемията, изчисляват от организацията.

Позовавайки се на тези данни Oxfam призовава правителствата да помислят за данък за свръхбогатите, с който да бъдат осигурени средства за нуждаещите се. Според организацията, от началото на пандемията богатството на милиардерите е скочило с 69 процента (до 13,5 трилиона долара) като през последните 17 месеца капиталът им се е увеличил повече, отколкото за последните 15 години.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Стартъп за $1.5 млрд. фалира, представял 700 индийски програмисти за AI алгоритъм
На днешната дата, 7 юни. Имен ден празнуват Валери и Валерия
КЕВР предлага поскъпване на тока и парното с 5% от следващия месец
Скандалният инфлуенсър Анрю Тейт остана без шофьорска книжка в Румъния
Петър Дилов: Присъединяването към еврозоната ще повиши покупателната способност на българите
Тръмп: Си Цзинпин ще възобнови износа на редкоземни минерали за САЩ
Неизвестно за известните: Модният революционер, на когото маркиза и звезди донасят късмет и пари
Защо Германия иска да отмени един от националните си празници?