ОИСР призова правителствата да се намесят за спасяване на икономиките от ефекта на COVID-19

ОИСР призова правителствата да се намесят за спасяване на икономиките от ефекта на COVID-19

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) предупреди, че глобалният растеж може да падне до 1,5% през тази година и очаква големите централни банки в света да понижат водещите лихви заради епидемията с COVID-19, съобщи Ройтерс. 

В доклад на организацията се посочва, че коронавирусът потапя световната икономкика до най-лошия ѝ спад от световната финансова криза насам. Организацията призова правителствата и централните банки да направят всичко възможно да избегнат още по-стръмен спад.

Глобалната икономика се очаква да нарасне само с 2,4% през тази година, което е най-ниското ниво от 2009 г. и спрямо прогнозата от 2,9% през ноември, пише в доклада.

Базираната в Париж международна икономическа организация прогнозира, че глобалната икономика може да се възстанови до 3.3% ръст през 2021 г., при положение, че епидемията достигне своя пик през първото тримесечие на тази година, а други огнища се окажат по-леки.

Ако обаче вирусът се разпространи в Азия, Европа и Северна Америка, глобалният растеж може да падне до 1,5% през тази година, предупреди организацията.

"Основното послание от този сценарий е, че той ще постави много държави в рецесия, поради което настоятелно призоваваме мерките да бъдат предприети в засегнатите райони възможно най-бързо", заяви главният икономист на ОИСР Лоранс Буун пред Ройтерс.

Правителствата трябва да подкрепят здравните системи с допълнително заплащане или данъчно облекчение за работници, които извършват извънредни и краткосрочни работни схеми за компании, които се борят със спад в търсенето, допълвя та

Правителствата могат да предоставят на компаниите допълнително финансово облекчение чрез намаляване на социалните такси, спиране на данъци върху добавената стойност и предоставяне на спешни заеми за особено тежки сектори, като например пътувания, обясни Буун.

В някои европейски страни като Германия, правителствата не трябва да бързат с ограниченията на разходите, като оставят програми като застраховка за безработицата да си вършат работата, за да смекчат удара от спада, препоръчва главният икономист на организацията.

Междувременно централните банки биха могли да дадат успокояващи сигнали на нестабилните пазари, че са готови да улеснят допълнително паричната политика и да осигурят ликвидност на банките, ако е необходимо.

"Не искаме да добавим финансова криза към здравната такава", каза Буун.

В последните дни служители на Федералния резерв на САЩ, Европейската централна банка и Японската банка сигнализираха, че са готови да направят повече, ако е необходимо.

Ако ситуацията се влоши, координираният отговор на облекчаването на централната банка и фискалните стимули в размер на 0,5 процента от икономическата продукция в страните от страните в Г-20 може да доведе до 1,2% по-висок растеж в рамките на две години, изчисли ОИСР.

"Координираният отговор на Г-20 за здравната, фискалната и паричната политика не само ще изпрати силно съобщение за увереност, но и ще увеличи ефекта от националните действия", каза Буун.

В основния случай на ОИСР, в който ситуацията не се влоши драстично, Китай ще понесе основната тежест от спада през тази година, като намали прогнозата си за 2020 г. до 30-годишно дъно с растеж от 4,9%, което е спад с 5,7% от прогнозата през ноември.

Втората по големина икономика в света ще се възстанови до нивата преди появата коронавируса през 2021 г. с ръст от 6,4%, прогнозира ОИСР, но не и преди да се стигне до намаляване на въздействието от спада.

В еврозоната, където броят на случаите нараства бързо, растежът е около 0,8%, което е спад с 1,1% от прогнозата през ноември

Вирусът е имал ограничено въздействие върху растежа в САЩ, но се отчита спад до 1.9%, спрямо прогнозираните 2 процента през ноември. През 2021 година растежът ще нарасне до 2,1%, сочи прогнозата на ОИСР. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ