Игра евро/долар в последния ден за търговия на валутните пазари

Игра евро/долар в последния ден за търговия на валутните пазари

Поскъпване, последвано двайсетина минути по-късно от спад регистрира еврото спрямо долара в началото на петъчната азиатска търговия. За броени минути европейската валута поскъпна с над 2 цента спрямо щатския долара, достигайки триседмичен връх около 1,0700 нивото.

Според повечето участници на валутните пазари основна причина за неочакваното рязко движение нагоре е "много тънката и неликвидна търговия" в последния работен ден на настоящата година и особено в началото на азиатска сесия, когато неколцина играчи са закрили част от "дългите" си доларови позиции. Това от своя страна доведе до отскок на еврото над 1,0500 нивото, при което бяха активирани т.нар. "стопове на къси позиции" в единната валута. Благодарение на много малката както по обем, така и откъм реални участници търговия еврото поскъпна за двадесетина минути с над 2 цента към 1,0700 долара - най-високо ниво от 8-и декември насам, след което обаче бяха изтрити голяма част от тези печалби и в началото на европейската търговия то върна назад към 1,0500 нивото, като е на път да приключи настоящата година със загуба от около 3% спрямо щатската валута. 

Първоначалната слабост на долара спрямо еврото се отрази негативно за "зелените пари" и спрямо останалите основни валути, като общият индекс на долара се понижи с 0,3% към 102,40 пункта, отстъпвайки от многогодишния си връх от 103,65 пункта, достигнат на 20-и декември (най-високо ниво от януари 2003-а година насам). 

Въпреки това индексът на долара е на път да приключи годината с повишение от 3,8 на сто спрямо останалите шест водещи валути (евро, йена, британска лира, швейцарски франк, австралийски и канадски долари) благодарение най-вече на неговото рязко поскъпване след избирането на Доналд Тръмп за следващия президент на САЩ. Редица анализатори, икономисти и участници на финансовите пазари продължават да очакват, че новата американска администрация, която ще встъпи в длъжност към края на януари, ще провежда активни политики в подкрепа на икономическия растеж, които обаче ще доведат и до рязко повишение на инфлацията, принуждавайки по този начин Федералният резерв да вдигане поне на три пъти основната си лихва през следващата година. 

Източник: БТА

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ