Инвеститорите в биткойн са в паника заради провалящ се крипто експеримент

Инвеститорите в биткойн са в паника заради провалящ се крипто експеримент

Инвеститорите в биткойн са в режим на паника, тъй като противоречивият стейбълкойн terraUSD изостава от курса от 1 долара, към който е разработен да се придържа, пише Си Ен Би Си.

TerraUSD, или UST, падна под 70 цента за първи път късно в понеделник, тъй като притежателите на токена продължиха да го продават. Стейбълкойнът достигна дъно от  62 цента, преди да се възстанови частично и да започне да се търгува при ниво от 90 цента във вторник, сочат данни на Coinbase data.

Стейбълкойните представляват крипотвалути, чиято стойност е обвързана с други активи, обикновено щатски долар.

Създаден от базираната в Сингапур Terraform Labs през 2018 г., USТ „алгоритмичен стейбълкойн“. Той е част от блокчейн проекта Terra, който има за цел да поддържа стойност равна на тази на долара, подобно на други стейбълкойни като USDT и  Tether. USDT и Tether разчитат на пари в брой и облигации, за да поддържат фиксиран курс от едно към едно с цената на долара.

За разлика от тях обаче, Terra не обезпечава токена си с други активи. За сметка на това USТ използва компелксна комбинация от инструкции, които са част от неговия код, заедно с друг откен наречен Luna, за да стабилизира цената си.

Това, което прави проекта Terra важен за инвеститорите в биткойн, е че организацията Luna Foundation Guard, която стой зад него, притежава милиарди долари под формата на биткойн, който могат да наводнят пазара във всеки момент.

„Всеки професионален инвеститор в криптовалута държи едното си око върху представянето на UST днес, следейки курса на стейбълкойна и способността му да се придържа към цената на долара“, коментира Мат Хугън, главен инвестиционен директор в Bitwise Asset Management. „Очевидно има значителен риск на пазара.“

Казано по-просто, когато цената на UST падне под тази на долара, протоколът Terra насърчава трейдърите да заменят UST за Luna, изваждайки първите от обръщение. На теория това ограничава предлагането на UST и вдига цената му.

Ситуацията се усложнява и от факта, че разработчикът на Terra Do Kwon купи биткойн за 3,5 млрд. долара, за да обезпечи UST по време на криза. Идеята беше, че с времето UST ще може да бъде разменян за биткойн, вместо за Luna, но този план все още не се е осъществил на практика.

В понеделник Luna Foundation Guard на Kwon съобщи, че ще заеме биткойн за 750 млн. долара на трейдинг фирмите, за да „защити фиксирания курс от 1 към 1 на SUT към долара“. Допълнителни 750 млн. UST ще бъдат заети за купуване на повече биткойн, докато „пазарните условия се нормализират“.

В Twitter от компанията заявиха че са изтеглили допълнителни 37 000 биткойна (които струват около 1 млрд. долара при настоящите цени). От Luna Foundation Guard заявиха, че много малка част от тези биткойни са били продадени и че в момента се използват за купуване на UST.

Множество крипто инвеститори се опасяват, че Luna Foundation Guard може вече да е продала или да продаде в бъдеще голяма част от своите биткойни, за да подкрепи UST. На фона на цялата тази несигурност, спадът на UST разтърси в целия крипто пазара.

Във вторник биткойнът за кратко падна под 30 хил. долара, достигайки най-ниското си ниво от юли 2021 г. Към 16:20 часа българско време той се търгува за 31,989,33 долара, което е спад от 2,52% за последните 24 часа. Най-популярната криптовалута вече е на повече от 50% под рекордния си връх от ноември.

За последните 24 часа Luna е изгубила близо половината от стойността си, като към 16:20 българско време се търгува за 33,18 долара.

В допълнение към неволите на притежателите на UST, Binance, най-голямата крипто борса по пазарен обем, заяви във вторник, че временно спира тегленията както на UST, така и на luna „поради голям обем предстоящи трансакции за теглене“, позовавайки се на претоварване на мрежата.

Фирмата заяви, че ще възобнови тегленето на токените, след като мрежата се стабилизира.

„Мисля, че пазарът очаква някои принудителни продажби от страна на Terra. Това е катастрофа, но не е нещо неочаквано. Никой алгоритмичен стабилкойн не е бил успешен и това не е изключение“, коментира Ник Картър, съосновател на Coin Metrics.

Той добави, че проблемът с UST е, че стейбълкойнът до голяма степен е „обезпечен с вяра“.

„Той със сигурност не е напълно подкрепен с парични резерви. Реално той е подкрепен от вярата в емитента“, каза Картър.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ