Какво представлява универсалният основен доход и как ще промени живота на всички ни?

Какво щяхте да правите, ако държавата покриваше основните ви разходи за живот? Щяхте ли пак да ходите на работа?

Тази концепция се нарича универсален основен доход (УОД) - еднаква сума, плащана на всички, независимо от вашето богатство или способност за работа - и миналата година четири държави стартираха пилотни програми, за да проверят дали тя наистина работи на практика.

Спокойно можем да я наречем най-амбициозната социална политика в историята ни.

Благодарение на УОД работата може вече да не определя живота ни и вместо това ние трябва да намираме продуктивни съществувания в доброволен стремеж към по-голямо добро, или в съзидателните изкуства.

"Съществуват огромен брой технологии, които започват да навлизат в живота ни. Хората ще трябва да се адаптират към промяната по един или друг начин“, коментира  Антъни Пейнтър, директор на Центъра за действие и проучване в Кралското общество на изкуствата в Лондон, който през декември 2016 г. пусна резултатите от изследване след едно продължило една година проучване на идеята.

"Основният доход просто им дава някакъв шанс", каза той, подчертавайки по-непосредствените ползи, които ще дойдат от прекрояване на съществуващата плетеница от подкрепа за безработните.

Ако масовата безработица и страховете от технологията са модерни тенденции, концепцията за всеобщ доход датира от векове.

Но кой ще плаща?

Застъпниците на идеята твърдят, ще има много възможности за внасяне на изменения в събирането на данъци в новата икономика, и казват, че нашите настоящи режими са превзети от неефективност и би било възможно с радикална промяна да се освободят пари за предложените фиксирани суми.

Как точно ще работи УОД и кои са основните аргументи за и против? Вижте още по темата в това доста интересно видео на Kurzgesagt – In a Nutshell.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ