Джанет Йелън вижда риск от рецесия за икономиката на САЩ заради коронавируса

Джанет Йелън вижда риск от рецесия за икономиката на САЩ заради коронавируса

Разпалващата се опасност от коронавируса COVID-19 заплашва да задуши глобалния растеж и дори може да свие икономиката на САЩ, предупреди бившата председателка на Федералния резерв Джанет Йелън, цитирана от Business Insider.

"Просто е възможно да хвърли САЩ в рецесия", казва Йелън. Техническата рецесия се определя, когато има два последователни тримесечни спада на БВП.

Коронавирусът - който причинява заболяване, наречено COVID-19 - е заразил повече от 82 000 души и се е разпространил в над 40 страни. Това доведе до блокади на градове, принуди фабрики и магазини да затворят и възпрепяства пътуванията, пазаруването и други икономически дейности.

Епидемията принуди американските фирми, включително Apple, Disney и Starbucks, да затворят временно подразделенията си в Китай или да ограничат работното си време. Десетки компании предупредиха за прекъсвания на веригите си за доставки и спад в потребителското търсене.

Йелън, която беше председател на Федeралния резерв на САЩ между 2014 и 2018 г., заяви, че рискът от рецесия в САЩ зависи от тежестта на всяко огнище.

"Ако вирусът не удари по съществен начин Съединените щати, това е по-малко вероятно", каза тя. "Има известен риск, но смятам, че перспективите на САЩ изглеждат доста добри."

"Бихме могли да видим значително въздействие върху Европа", каза тя.

"Ако епидемията стане много сериозна, фискалната политика също може да играе по-активна роля", добави Йелън.

Само преди няколко месеца, в лекция пред Световния бизнес форум през ноември, тя твърдеше точно обратното, което само показва колко бързо коронавирусът променя глобалните икономически перспективи.

"Бих се обзаложила, че няма да има рецесия през следващата година", заяви Йелън тогава. Но предупреди, че има "основателна причина за притеснение" поради нарастващото неравенство на богатствата, търговската война между САЩ и Китай и ограничената способност на Федералния резерв да помогне, след като намали лихвите три пъти за по-малко от година.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ