Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Кристалина Георгиева призова богатите страни да правят повече за облекчаването на дълговете на по-бедните
По-бедните държави по света могат да бъдат изправени пред икономическа катастрофа, освен ако най-богатите страни не увеличат усилията си по посока облекчаването на дълговете. Това заяви управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева, цитирана от Ройтерс.
Около 60% от страните с ниски доходи вече са подложени на голям дългов натиск или са изложени на такъв риск. За сравнение, през 2015 г. това е било вярно за по-малко от 50% о тях, пише Георгиева в блог, заедно със Джейла Пазарбазиоглу, директор на отдела за стратегия, политика и преглед на МВФ.
„За много от тези страни предизвикателствата се увеличават“, предупреждават те.
„Може да станем свидетели на икономически катастрофи в някои държави, ако кредиторите от Г-20 не се съгласят да ускорят преструктурирането на дълга и да прекратят неговото обслужване, докато се водят преговори“, пишат още Георгиева и Пазарбазиоглу.
През пролетта на 2020 г. страните от Г-20 икономики обявиха инициатива за временно преустановяването на обслужването на дълга (Debt Service Suspension Initiative - DSSI), замразявайки плащанията от страна на бедните държави, които, които са бяха силно задлъжнели още преди пандемията от COVID-19. Действието на тази инициатива обаче изтича в края на 2021 г.
Напредъкът по друг подобен план, известен като Общата рамка за третиране на дълга (Common Framework for debt treatments) и насочен към облекчаването на дълговата тежест на бедните страни, е много бавен.
„Опитът на Чад, Етиопия и Замбия показва, че Общата рамка за третиране на дълга извън DSSI трябва да бъде подобрена“, пишат авторите, като признават, че планът засега не изпълнява ефективно целта си.
Причините за това са многобройни, като сред основните е трудното координирането на Парижкия клуб и други кредитори, както и множество правителствени институции и агенции в страните кредитори, забавиха вземането на решения.
„От решаващо значение е също кредиторите от частния сектор да прилагат облекчаване на дълга при сравними условия“, пишат авторите.
Междувременно големите централни банки, сред които Федералният резерв на САЩ, се готвят да отменят политиките за лесни пари, което може да доведе до повече проблеми.
„Без съмнение 2022 г. ще бъде много по-предизвикателна на фона на затягането на международните финансови условия“, пишат Георгиева и Пазарбазиоглу.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.