Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Лъчезар Богданов: Държавата планира да харчи много, но без ефективност на разходите
Държавният бюджет на България за 2021 г., според който страната ни ще има дефицит от над 5 млрд. лв. и ще увеличи държавния дълг с нови 6 млрд. лв., няма акцент върху ефективността на харчовете и не си поставя никакви определени цели. Това заяви пред БНР главният икономист на Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов. Според него най-същественият проблем на бюджетирането е какви политики стоят зад разходите, които се извършват.
Той обърна внимание, че в бюджета липсва визия за стимули по отношение на инвестициите и създаването на работни места.
„Основната ми критика е, че в бюджета няма достатъчно акцент върху ефективността на това, което се харчи и на постигането на определени цели на политиката. Вместо да се търси целенасочен ефект и да се борят проблемите, се тръгва по лесния начин – семейни помощи за деца за всички, по 50 лева за пенсии. Това е политика по доходите и с цената на голям бюджетен дефицит“, обясни той.
Богданов коментира, че правителството е обявило за временни едни мерки, свързани с много големи разходи и формиране на нови дългове. „Като че ли след това тези разходи ще изчезнат, но това изглежда политически много трудно“, добави Богданов.
„Въпросът е, когато шоковото събитие отмине, да имаме ясна идея как възстановяваме стабилността на публичните финанси“, предупреди той.
„След няколко години, в които дългът намаляваше и бюджетът беше с излишък, сега влизаме в ситуация, в която за четири години ще имаме доста сериозен натрупан дефицит и нов дълг. Това е промяна на картината. Хубаво е, че влязохме в кризата като страната с втория най-нисък дълг в Европейския съюз, но това няма да ни помага вечно. Това ни даде възможност тази година без проблеми да финансираме кризисния дефицит, но оттам насетне ще зависи какво правят следващите министри на финансите“, добави той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.