Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Според Любомир Дацов подходът към актуализацията на бюджета е несериозен
Доста несериозен беше подходът към тази актуализация. Имаме тотално сменена икономическа ситуация спрямо началото на годината, когато са правени разчетите на държавния бюджет за тази година. През второто тримесечие имаме 9 на сто растяща икономика, трето тримесечие по предварителни данни дори ще имаме растеж над 10 на сто. Това коментира за "Преди всички" по БНР финансистът Любомир Дацов относно предстоящата актуализация на бюджета.
"България тази година ще отбележи може би най-високият си растеж от 2009 година насам. Това означава, че може би ще имаме растеж на годишна база над 5 на сто. Това означава, че трябва да има тотално различен подход към бюджета и вместо да бъде планиран голям дефицит, както беше тази година, трябва да бъде на превишение, за да не бъде стимулирана инфлацията. Министерство на финансите трябваше да внесе истинска макрорамка с оценка за тази година и някакви приблизителни оценки за следващата. И на тази база да бъде поставена нова фискална цел, която да отговоря на икономиката, защото в момента това, което се прави се прави е на парче и цялата картина е абсолютно неясна. Ако мога да го оприлича - "Гаси се пожар с бензин", което може само да донесе проблеми, а не да ги реши", заяви Дацов.
По думите му не е проблем, че ще се увеличат пенсиите с тази актуализация, но в дългосрочен план това рано или късно ще доведе до дефицити и вдигането на определен тип данъци. "Сегашната игра, че някой се прави на" добър" преди изборите, за да даде нещо на хората, в дългосрочен план една такава рискова политика ще доведе до вдигането на данъците за всички", заяви експретът.
Припомняме, че днес депутатите заседават извънредно, за да гласуват окончателно актуализацията на бюджетите на Здравната каса (НЗОК) и на Държавното обществено осигуряване (ДОО), внесени от служебното правителство. В ревизирания бюджет на Касата са предвидени допълнително 134 милиона лева, а повишението за пенсиите е предвидено да е средно с 12,5 на сто от първи октомври.
В актуализацията на бюджета на ДОО е заложен ръст на минималната пенсия до 340 лева от сегашните 300, като за част от пенсионерите са предвидени и добавки, които да увеличат размера на пенсията им до линията на бедност, която по настоящем е 369 лева.
В предложенията между двете четения групите в парламента предвиждат по-висок размер на парите за старини. От „Има такъв народ“ предлагат от първи октомври минималната пенсия да е 370 лева, като отпадне добавката от 50 лева, а максималната да е 1500 лева. От ГЕРБ-СДС са внесли предложение за отпадане на тавана на пенсиите, добавката да е 100 лева за всички пенсионери, а от ДПС - тя да е 120 лева. От БСП искат преизчисляването на пенсиите да става на базата на осигурителния доход от 2018 г., в случай че е по-благоприятен за пенсионерите. “Изправи се БГ! Ние идваме!“ са заложили размер на минималната пенсия до линията на бедност - 369 лева.
Бюджетната комисия одобри на второ четене минималната пенсия да е 370 лева. Финансовият министър Асен Василев коментира, че ако в пленарната зала бъде прието предложението на „Има такъв народ“, това няма да наруши да бюджетния баланс.
Актуализацията на бюджета на Националната здравноосигурителна каса предвижда допълнително 134 милиона лева, като 120 милиона от тях са предназначени за справяне с новата Covid вълна и се предвижда да бъдат разпределяни от Надзорния съвет на Касата.
От ГЕРБ настояват за преразпределение на предложените от служебния кабинет 120 милиона. Според тях приоритетно трябва да бъдат за възстановяване на методиката за изплащане на 1000 лева на работещите на първа линия, допълнителни по 600 лева за общопрактикуващите лекари и 360 лева за специалистите по здравни грижи, считано от първи октомври, както и допълнителни 15 милиона, които да се разпределят за общинските болници в последните три месеца на годината.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.