Минималната заплата става 560 лв. въпреки възраженията на бизнеса

Минималната заплата става 560 лв. въпреки възраженията на бизнеса

Минималната работна заплата ще стане 560 лв. от 1 януари 2019 г. Размерът й ще се повиши с 9,8% в сравнение с настоящата година. Това реши правителството на днешното си заседание, въпреки ясно изразените вчера на Националния съвет за тристранно сътрудничество възражения срещу сегашната практика за административно налагане на размера на МРЗ.

Мотивите на кабинета за решението гласят, че увеличаването на МРЗ следва заявения приоритет на правителството за устойчиво повишаване на стандарта на живот. Нарастването ще допринесе за повишаване на мотивацията за търсене на работа на най-нискодоходната група от работната сила, както и за запазване на жизненото равнище и намаляване на риска от бедност сред работещите, смятат министрите.

За повишаването на минималната работна заплата способстват икономическото развитие, устойчивите темпове на ръст на БВП през последните години, увеличаване броя на заетите и отчетеното повишаване на средната работна заплата за страната.

От 1 януари 2019 г. минималната работна часова заплата ще бъде 3,37 лв.

Решението на правителството бе взето въпреки неодобрение на работодателските организации. По време на срещата на Тристранката вчера, работодателите се обявиха против повишаването на минималната заплата.  Те поискаха тя да се определя по ясни икономически критерии, а не да се базира на политически обещания. Трябва да се приеме принципно нов механизъм за определянето на минималното възнаграждение, както е заложено в ратифицираната конвенция 131 на Международната организация на труда, предложиха работодателските организации.

Асоциацията на индустриалния капитал в България излезе с конкретно предложение за отлагане като предлага новият размер на МРЗ от 560 лева да влезе в сила от 1 януари 2020 година за 15 икономически дейности.  Това са застрашените, според бизнес организацията, икономически дейности, като пчеларството, добив на глина и каолин, производство на хляб и тестени изделия, производство на облекло, хотелиерство и ресторантьорство, медико-социални грижи с настаняване.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ