Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|По-лошо от очакваното - МВФ коригира прогнозата си за спада на световната икономика
Пандемията на коронавирус причинява по-големи и по-дълбоки щети на икономическата активност, отколкото се смяташе. Ето защо Международният валутен фонд прогнозира, че глобалната икономика ще се свие с 4,9 на сто тази година. Това е с 1,9 процентни пункта над предварителната оценка на МВФ от април и е резултат от последиците от мерките в борбата срещу разпространението на новия коронавирус, уточни ДПА.
Възстановяването също ще бъде по-бавно от очакваното досега, отбелязват експертите на МВФ. Домакинствата с ниски доходи изглежда ще пострадат по-силно. Очаква се през 2021 година растежът в световен мащаб евентуално да достигне 5,4 на сто заради усилията да се навакса изгубеното по време на пандемията от COVID-19.
Фондът предупреди, че прогнозата му е несигурна и то, по-голяма степен от обичайно, защото производството ще зависи от броя на заразените, ограничителните мерки и условията на финансовите пазари. Голямо ново огнище през 2021 г., според МВФ, може да свие ръста на годината до едва забележими 0,5%.
МВФ отбелязва, че няма големи загуби в потреблението, но пък трудовият пазар е по-тежко засегнат. Общият спад на отработените часове през първото тримесечие на годината е еквивалентен на загубата на 130 милиона работни места при пълна заетост в сравнение със същия период на миналата година.
Очаква се производството на САЩ да се свие с 8,0%, а в Еврозоната с 10,2% през 2020 г., като двата са над 2 процентни пункта по-лоши от прогнозата за април, посочи МВФ, цитирана от Ройтерс.
Икономиките в Латинска Америка, където инфекциите все още нарастват, отбелязаха някои от най-големите понижения, като сега се очаква икономиката на Бразилия да се свие с 9,1%, а в Мексико - с 10,5%, а Аржентина - с 9,9% през 2020 г.
Китай, където предприятията започнаха да се отварят през април и новите инфекции бяха минимални, е единствената основна икономика, която се очаква да покаже положителен растеж през 2020 г. Актуализираната прогноза за китайската икономика е 1,0% спрямо априлската за 1,2% ръст.
Според МВФ ще са необходими повече политически действия от страна на правителствата и централните банки за подкрепа на работните места и бизнеса, за да се ограничат по-нататъшните щети и да се създаде етап за възстановяване.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.