Над 70% от младите българи твърдят, че доходите им били достатъчни, сочи доклад на Министерски съвет

Над 70% от младите българи твърдят, че доходите им били достатъчни, сочи доклад на Министерски съвет

Над 70% от младите българи твърдят, че доходите им били достатъчни, сочи доклад на Министерски съвет

Над 70 на сто от младите хора смятат, че средствата им за живот са достатъчни. Младежите, които са в тежко социално положение, са основно от етническите малцинства. Това констатира годишният доклад за младежта за 2017 г., внесен от Министерския съвет и приет от Народното събрание.

През 2017 г. намалява броят и относителният дял на напусналите училище спрямо общия брой ученици - от 2,9 на сто през 2016 г. /или 21 170 души/ до 2,7 на сто /или 20 092 души/, с което се прекъсва установената през последните четири години тенденция на стабилно нарастване на този показател, се посочва в документа. В него е записано, че с решение на МС от 5 юли 2017 година е създаден Механизъм за съвместна работа на институциите по обхващане и задържане в образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст.

Завършващите средно образование, които продължават да учат в България, са 51 на сто, а 14 процента заминават да се образоват в чужбина.

Безработицата при младежите е намаляла с почти 16 на сто. Над 50 процента от работещите млади хора декларират, че са намерили по-лесно работа, отколкото са очаквали.

В България младежите с основно и средно образование в по-голяма степен са склонни при възможност да заминат в чужбина.

Политиката на Министерството на младежта и спорта е насочена към насърчаване на учащите за системни занимания със спорт, създаване на навици за здравословна двигателна активност и възможности за спортна изява. В изпълнение на тази политика министерството администрира ежегодно програмите "Спорт за деца в риск" и "Развитие на спорта на учащите".

63% от живеещите в селата и 59 на сто - в малките населени места, не смятат, че могат да получат добро образование там, според доклада на правителството за 2016 г. Той също бе приет от парламента.

В столицата 79 процента са на мнение, че могат да получат добро образование, а едва 11 на сто - че не могат.

Положителна е била тенденцията и през 2016 г. за намаляване на безработицата при младите хора. Като негатив се отчита, че 54 процента не работят по специалността си, а едва 30 на сто са се реализирали в съответствие с образованието си.

През 2016 г. са финансирани 36 младежки информационно-консултантски центрове на територията на 28 от големите градове и 39 младежки инициативи, свързани с доброволчество.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ