Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Най-скъпите акции според приходите на компаниите им
Един от най-популярните методи, който инвеститорите използват, за да направят извод дали дадена акция е надценена или не е съотношението цена към приходи (p/e – price / earnings). Той се изчислява като се раздели цената на 1 акция към годишния приход на една акция на компанията. Това реално показва колко инвеститорите са склонни да платят за всеки един долар приход, генериран от въпросната компания в рамките на последната 1 година. Средното ниво за акциите във водещия индекс на американската борса S&P500 към август е около 30 – тоест за всеки за всеки един долар годишен приход инвеститорите плащат 30 долара в цената на акциите, пише stokenews.
От средата на март, когато беше обявена глобална пандемия от коронавирус, динамиката в цените на акциите е невиждана. В резултат някои от книжата на водещи технологични и фармацевтични компании поскъпнаха изключително много, което се може да се обясни единствено с много голяма вяра в експоненциалния растеж на въпросните компании или в силен спекулативен стимул. Така например съотношението p/e при Microsoft е 38, на Netflix е 82, докато на Amazon е 128.
Дори и да изглежда високо на фона на p/e от 30, то има компании с пъти по-скъпи акции. Ето кои са книжата, за които инвеститорите плащат най-много към края на август 2020 г.
Tesla – освен, че разработва електрически автомобили, компанията има напълно нов подход как се изгражда една кола. Чрез автоматично обновяване на софтуера на по-късен етап колата може да се подобрява, вместо морално да остарява. Освен това компанията отвори завод в Китай, изгражда такъв за батерии в Германия и скоро ще представи нови достижения в технологиите за съхранение на електроенергия. Цената на акцията се повиши от 380 до над 2000 долара в рамките на по-малко от шест месеца. Това означава, че съотношението цена/приходи на компанията се наду до 1038, но голяма част от анализаторите очакват цената й да продължи да расте.
Zoom – платформата за видеоконферентни разговори стана особено популярна при масовото въвеждане на работа от вкъщи. Така цената на акцията изригна от 100 долара в средата на март до 295 долара към момента. Съотношението на цена към приходи вече 1637 или 65 пъти над средното за цялата борса.
Datadog разработва продукт, който следи за производителността на IT екипи и бизнес потребители, услуга, която е особено необходима когато служителите не са на един коридор разстояние от прекия им ръководител. Ето защо не е изненада, че цената на акцията се изстреля от 32 долара в средата на март до 88 към момента, въпреки че компанията все още няма голям ръст на приходите. Ето защо съотношението цена/приходи към момента е 1230.
TEVА - израелската фармацевтична компания е сред световните лидери в секторите генерични лекарства и специални медикаменти. От началото на COVID-19 кризата цената й се повиши от 6,7 долара до 12 долара през август. Според последния финансов отчет компанията има съотношение на цена/приходи от 1010, като анализите очакват цената й да се увеличи с още 33%.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.