Нов закон оскъпява пазара на финансови инструменти

Нов закон оскъпява пазара на финансови инструменти

Нов закон оскъпява пазара на финансови инструменти

България трябва да приеме изцяло нов Закон за пазара на финансови инструменти заради европейска директива, която влиза в сила на 3 януари 2018 г., съобщава БГНЕС.

Документът е публикуван за обществено обсъждане. Той засяга основно Комисията за финансов надзор, финансови посредници и търговци на финансови инструменти.

Новият закон ще доведе до поскъпване на пазара на финансови инструменти, очакват авторите му.

“С новия закон за пазарите на финансови инструменти се цели въвеждане в българското законодателство на изискванията на MiFID II (наименованието на европейската директива, бел. ред.), с оглед изпълнението на ангажиментите на Република България като държава членка на ЕС. С транспонирането на MiFID II и приложението й на българския капиталов пазар се очаква: да бъде повишена ликвидността на предлаганите финансови инструменти чрез повишаване прозрачността при ценообразуването и информираността на инвеститорите; да се повиши качеството на предлаганите инвестиционни услуги на пазара, което от своя страна да доведе до по-голяма удовлетвореност на инвеститорите и по този начин стимулиране на инвестициите; до подобряване условията за инвестиране на трансгранична основа и от там повишаване на чуждестранните инвестиции”, гласят част от мотивите към законопроекта.

Въз основа на извършената на ниво ЕС оценка на въздействието и направеното допускане, че българският пазар представлява 0,3 % от общия европейски пазар, се определя разход за привеждане в съответствие с изискванията на MIFID II за българския пазар в размер на 6,3 млн. лв. В посочения разход са включени еднократни и текущи разходи за една година. Еднократните разходи се очакват да бъдат в размер на 3,7 млн. лв., а текущите разходи - в размер на 2,6 млн. лв. Очакванията са за следващите три години текущите разходи да не се променят.

“В краткосрочен план съществува риск от повишение на цената на предлаганите услуги във връзка с търговията на финансови инструменти от гледна точка на повишение на разходите за пазарните участници за изпълнение на новите завишени изисквания към дейността им”, гласи част от предварителната оценка за въздействието на законопроекта.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ