Новите правила на личните финанси

Новите правила на личните финанси

Новите правила на личните финанси

Темата за личните финанси и по-доброто управление на приходите и разходите на домакинствата стана изключително популярна през последните 10 години и естествено навлезе в ежедневието на милиони хора по света.

За илюстрация годишните продажби на книги за подобряване на личните финанси в САЩ са се увеличили с 50% през последните 5 години, показват данни на водещата компания за маркетингови проучвания в областта на книгите National Purchase Diary Bookscan. Оказва се, че глобалната пандемия от коронавирус допълнително ускорява този тренд. През юли 2020 г. продажбите на този тип литература са нараснали с 28% в сравнение със същия месец на миналата година, пише Блумбърг.

На пазара вече се появяват нов тип автори на подобни книги. Те стават популярни първо в онлайн средата, в която имат стотици хиляди последователи в социалните мрежи и едва в последствие правят крачката към традиционната медия, каквато е книгата. Ето как те си представят личните финанси след COVID-19 и на кои въпроси най-често им се налага да отговарят.

Ерин Лоури, Ню Йорк, известна като Фалиралата милениълка (Broke Millennial)

Лоури е изключение – тя е милениъл, но няма дългове. Това се дължи както на подкрепата, оказана й от семейството й, така и на нейните лични решения – тя се отказва от следване в най-силно желания от нея колеж, за да запише там, където й предлагат стипендия. Първата й работа е във вечерното шоу на Дейвид Летерман, но успоредно с това работи и като детегледачка. Нейното послание е лесно – бъдете наясно точно колко дължите и си направете план как ще го погасите. Първата стъпка обаче е да се преодолее  психическата бариера, която спира хората да обсъждат парите, особено онези, които са наследени от родителите. Други нейни съвети са – не правете планове на база евентуална заплата в бъдещето и не се страхувайте да отказвате неща, които не можете да си позволите.

„Първото нещо, което разбрах с въвеждането на извънредните мерки срещу COVID-19 е, че всеки трябва да има по-голям фонд за извънредни случаи. Преди считах, че спестявания за три до шест месеца са достатъчни, но вече се стремя да увелича този фонд и той да е равен на разходите ми поне за 1 година. По време на кризата се стараех да събера различни източници на информация за моите последователи, включително и такава като например къде предоставят психиатрична помощ на ниска цена.“

Моника Халан, Ню Делхи

Тя е гласът на развиващата се средна класа в Индия. Тя е академик, журналист и консултант на правителството. Нейните книги имат повече широкообхватни насоки, отколкото конкретни правила. Според нея хората се справят добре, ако харчат по-малко от 50% от дохода си за основни разходи, необходими за оцеляване.

„Пандемията е идеално време за увеличаване на познанията и уменията, с което да останем адекватни на промените в пазара на труда. Планирайте да работите след 60 годишна възраст, защото нашето поколение ще живее по-дълго от предходните. Днес 60 са новите 40, затова успешните хора ще продължат да работят и след като навършат 70. Освен ако не сте професионален брокер не разпродавайте спестяванията, които държите в акции. Човек трябва да може да се подсигури като формира фонд за спешни нужди. Най-важното нещо при формирането му е диверсификацията на спестяванията, като в основата й трябва да се поставят нискорискови дългогодишни книжа.“

Сам Доугън, Сан Франциско, известен още като Финансовия самурай

Доугън е бивш инвестиционен банкер. Той е един от лидерите на движението FIRE – Финансова независимост за ранно пенсиониране, чиято цел е да учи как да се генерира достатъчно доход от инвестиции, така че с тях да се покриват ежедневните разходи. За да се постигне тази цел трябва човек да има достатъчно голямо портфолио от инвестиции, така че годишно да харчи до 4% от него. Затова вместо върху спестяването Доугън фокусира своите съвети върху възможността да се правят повече пари – чрез  имоти, акции или споделено кредитиране. Другите му съвети включват идеи как да прикриваме колко богати сме всъщност. За да започне своето портфолио Доуън спестява 50% от заплатата си като банкер, а днес има пасивен доход от 260 000 долара на година.

„COVID-19 промени много възгледите на хората относно планирането на пенсионирането. Доходът по нискорисковите книжа се понижи драстично след като Централните банки наляха огромни средства в ликвидност. Следователно човек трябва да има много повече капитал, за да генерира доходи като от преди кризата.  Днес „Правилото за 4-те процента“ от 90-те години на 20 век вече не е актуално – то работеше когато 10-годишните облигации носеха доходност от 5%. Доходността на пенсионните фондове е много ниска. Затова днес хората не трябва да теглят повече от 0,5% от фонда си на година. Много последователи ме питат подходящо ли е да се инвестира в имот. Хората прекарват все повече време в домовете си, поради което усещането за стойността на жилището се повишава. Смятам, че цените на имотите ще се увеличават, най-вече поради благоприятната демографска тенденция. А и поколението на милениълите тепърва ще навлиза на този пазар.“

Скот Пейп, земеделски район в Австралия, известен като Босия инвеститор

Пейп може да движи милиарди. Когато той препоръча нискобюджетен пенсионен фонд пенсионни спестявания на обща стойност 2,5 млрд. австралийски долара се трансферираха в него. Той е разработил списък с 9 конкретни мерки и стъпки за подобряване на финансовото благосъстояние и дава съвети как да договорим по-ниска лихва от банката.

„От началото на кризата всичките ми последователи се интересуват как се купуват акции, нещо което никой не им е преподавал и те никога не са правили. Затова стартирах инициатива за финансова грамотност, а освен това започнах да предоставям безплатни съвети на най-уязвими групи и да им помагам да се стабилизират във финансово отношение. Имам усещането, че ще имаме много работа през следващите години“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ