Обмислят промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс

Обмислят промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс

Информацията дали фирмите с производство по несъстоятелност или ликвидация, или пък имат дългове към държавата ще се събира вече по служебен път. Това предвиждат промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ и в Правилника за прилагане на Закона за акцизите и данъчните складове, които бяха публикувани за обществено обсъждане на страницата на Министерството на финансите, съобщиха от ведомството.

Чрез промените в ДОПК се правят изменения и в Закона за акцизите и данъчните складове, Закона за корпоративното подоходно облагане, Закона за местните данъци и такси, Закона за данък върху добавената стойност, Закона за счетоводството, Валутния закон и др.

С промените се предвижда по служебен ред да се събира информация за наличие или липса на задължения по чл. 87 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Тя ще се дава по служебен ред от НАП, Агенция "Митници" и съответната община към компетентните органи, изискващи информацията. Справката за съдимост ще се предоставя на МФ по служебен ред от съответните съдилища.

В проекта за промени на ДОПК се предвижда юридическите лица, които не са осъществявали дейност през данъчната година и които са освободени от подаване на годишен отчет за дейността, да бъдат освободени от задължението за подаване на годишна данъчна декларация и за обявяване на годишните финансови отчети в търговския регистър.

При първоначално вписване в Агенцията по вписванията фирмите да могат едновременно и да направят доброволна регистрация по Закона за данък върху добавената стойност. Регистрацията по ЗДДС в този случай ще се извършва по облекчена процедура.

С промените в ДОПК се въвеждат и европейските правила по отношение на достъпа на данъчните органи до информация за фирмите, с цел борбата с изпирането на пари. На органите по приходите се предоставя достъп до документите и информацията относно действителните собственици и комплексната проверка на клиента съгласно Закона за мерките срещу изпирането на пари, с който се транспонират правилата на Директива (ЕС) 2015/849 на Европейския парламент и на Съвета от 20 май 2015 г. за предотвратяване използването на финансовата система за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризма.

В предлаганите промени в Правилника за прилагане на Закона за акцизите и данъчните складове са включени две мерки, за облекчаване на процедурите по издаването на разрешителното за търговия с тютюневи изделия от митническите органи.

Първата мярка е свързана с отпадане на изискването за лицата, които са вписани в Търговския регистър и подават до митническите органи искане за издаване на разрешение за търговия с тютюневи изделия, да прилагат към изискуемите документи и декларация, че не са в производство по несъстоятелност или ликвидация. Това обстоятелство ще се декларира само от лицата, които не са вписани в Търговския регистър.

Втората мярка е отпадане на задължението за лицата, които подават искане за издаване на разрешение за търговия с тютюневи изделия, да декларират пред митническите органи обстоятелството, че не са извършвали търговия или съхранение на тютюневи изделия без разрешение през последните 24 месеца.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ