Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|"Парадайз пейпърс": Раят за Apple, Nike и Люис Хамилтън
Американските гиганти Apple и Nike, както и световният шампион от Формула 1 Люис Хамилтън са били клиенти на данъчни убежища, пише „Зюддойче цайтунг“ в днешната порция разкрития на разследването „Парадайз пейпърс“.
Филиалите на Apple в Ирландия са използвали празнина в местното фискално право, което им е позволило да не плащат абсолютно никакви данъци никъде по света, твърди германският вестник, който получи около 13,4 млн. финансови документа, повечето на адвокатската кантора „Апълби“, базирана на Бермудите.
Правният вакуум бил запълнен през 2015 г. под международен натиск. Appleby е продължила да работи с двата филиала на Apple в Джърси, където корпоративната данъчна ставка 0. Apple успяла да намали данъчната ставка върху печалбите си с 3 до 7%, твърди вестникът.
Компанията от своя страна казва, че е спазвали всички закони. "Ни есме най-големият данъкоплатец в света“, заяви говорител на Apple.
Производителят на спортни стоки Nike пък е създал офшорни компании на Бермудските острови и дъщерните компании на Nike трябвало да плащат стотици милиони на тези компании, за да използват правата върху марката.
Огромните суми за лицензите намалили световната печалба на групата, както и платените върху нея данъци.
Nike извършила същата операция и в Холандия през 2014 и успяла да намали данъчната си ставка от 35% през 2002 до около 13%. Така Nike е могла да натрупа над 12 млрд. долара в данъчни убежища, където едва ли са били обект на фиска", пише „Зюддойче цайтунг“.
Британският пилот Люис Хамилтън е използвал офшорка на остров Ман, за да спести 3,7 млн. евро ДДС при покупката на новия си частен самолет на стойност 22 млн. евро. Официално самолетът не е негов, а на компания от Вирджинските острови, която го дава под наем от друга компания на остров Ман, която пък го дава под нам на трета компания, преди, в крайна сметка, да стигне до Хамилтън.
Според разследването всички компании са собственост на пилота от Формула 1. Схемата му е позволила да спести ДДС, тъй като законодателството освобождава от данъка компаниите, ако купят самолет за търговско използване, но не и ако е за частно ползване.
Адвокатите на Хамилтън заявиха, че за данъкоплатеца е напълно законно да избере да наеме самолет, вместо да го купи, за да спести ДДС.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.