Депутатите най-накрая проговориха за актуализацията на бюджета (ОБЗОР)

Депутатите най-накрая проговориха за актуализацията на бюджета (ОБЗОР)

Депутатите най-накрая проговориха за актуализацията на бюджета (ОБЗОР)

Темата за актуализацията на бюджета най-накрая влезе в полезрението на депутатите. Представители на повечето политически сили направиха днес първи коментари по неколкократните настоявания и на служебния финансов министър Асен Василев, и на служебното правителство, които няколко пъти призова депутатите да се заемат с тази задача, с мотива, че в противен случай няма да има пари за пенсии и за подкрепа на бизнеса, пострадал от мерки срещу COVID.

Финансовият служебен министър днес той изнесе нови данни, според които "приходната част в бюджета се движи изключително добре". Това, според него, се дължало отчасти на по-добрата икономическа ситуация в страната и отчасти на по-добрата събираемост.

По думите му, приходите в бюджета за първото шестмесечие са в размер на 24,8 млрд., което е с 3,3 млрд. повече в сравнение със същия период за изминалата година,

"Приходите, които са данъчни и неданъчни, събирани от НАП и Агенция "Митници", са с 3,6 млрд. повече. Имаме по-малко приходи от постъпления от средства от Европейския съюз - с 300 млн. по-малко, което формира и 3,3 млрд. повече приходи. Разходите по консолидираната фискална програма са 24 млрд., което е 46,9% от годишните отчети, което формира за първото шестмесечие не дефицит, а излишък в размер на 118,2 млн.", уточни още финансовият министър.

Проектът за актуализация на бюджета предвижда по-нисък от предварително заложения дефицит заради 2 млрд. лв. повече приходи, но и повече разходи за пенсии. В разходите са предвидени и 2 месеца с тежки противоепидемични мерки при евентуална нова вълна на заразата. Представянето му от служебния финансов министър Асен Василев бе на 22 юли.  Текстът бе одобрен без промени от служебния кабинет няколко дни след това.

Отключването на плащанията по новата финансова рамка може да стане само след одобрение от парламента, а партиите започнаха да изразяват силни различния спрямо предложените крайни разчети.

Към момента обаче парламентът дори няма назначена Комисия за бюджет и финанси, в която да се гледат детайлите, преди актуализацията да влезе за гласуване в пленарна зала. Сформирането ѝ  се очаква да стане другата седмица.

От партията, която спечели най-голяма електорална подкрепа – Има такъв народ  - обявиха, че имат желание да преразгледат 400-те млн. лв., заделени по мярката 60/40 за подкрепа на запазване на заетостта. Депутатът от ИТН Пламен Данаилов, който беше предложен за финансов министър от Слави Трифонов в несбъднатия проектокабинет на Пламен Николов, посочи, че средствата за болнични са твърде малко.

„Не само за болните, но и за контактните лица, които трябва да бъдат карантинирани 2 седмици, няма предвидени средства в бюджета на НОИ“, обяви Данаилов.

Той обясни, че ИТН имат своя актуализация на бюджета, която е трябвало да бъде внесена в парламента след неслучилото се одобрение на техния кабинет.

От втората партия ГЕРБ обявиха, че няма да коментират актуализацията преди да е назначена ресорна комисия.

От БСП също обявиха, че имат сериозни различия спрямо предложения от служебния кабинет вариант.  

От ДБ коментираха, че фокусирането върху ниските доходи и ниските пенсии от страна на служебния кабинет е правилна политика, тъй като въпросните хора с ниски доходи трябва да бъдат защитени.

От ИБГНИ обявиха, че ще предложат минималната пенсия да се увеличи до 369 лв., а не на 340 лв., както е в проекта на Асен Василев. Тази партия също така настоя за въвеждането на мярка 75/0 за самоосигуряващите се лица.  

„Мениджър Нюз“ започва задочен дебат по темата, в който, в няколко поредни дни ще търси и публикува експертни мнения от специалисти с опит в публичните финанси.

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ