Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Паундът навакса позиции след позитивни данни за продажбите на дребно във Великобритания
Британският паунд поскъпна в четвъртък след като стана ясно, че продажбите на дребно в страната са били по-добри от първоначалните прогнози, пише DailyFX.
По данни на официалната британска статистика(ONS), продажбите на дребно в Обединеното кралство са се покачили с 3,7% спрямо същия период на миналата година, при очаквано увеличение с 2,6%.
Обемът на продажбите през февруари е нараснал с цели 1,4% на месечна база в сравнение с януари 2017, след прогнози за ръст от 0,4%. Увеличението се наблюдава във всички магазини в страната.
Въпреки това, общите резултати за последното тримесечие показват понижение на продажбите на годишна база с 1,4% за втори пореден месец, най-големият спад от 2010 година насам и едва второ понижение след декември 2013 година.
„Данните за продажбите на дребно през февруари показват сравнително силен растеж, но цялостната картина за тримесечието сочи към негативна тенденция, предвид двата последователи месеца на спад през декември и януари. За радост, месечният ръст през февруари се наблюдава във всички магазини типове магазин. Увеличението на цената на петрола е оказало видимо негативно влияние върху общия обем на стоките, закупени през последните три месеца.“, казва Кейт Дейвис, старши статистик в ONS.
Цените на горивата по британските бензиностанции са скочили с цели 18,2%. Този факт говори за съществен ръст на инфлацията в страната.
Двойката GBP/USD достига едномесечен връх при 1,2527 долара за паунд, след като търговците преразгледаха перспективите пред британската валута в сянката на мрачните прогнози за спад на реалната средна заплата в страната.
Последните данни за средната реална работна заплата в Обединеното кралство показаха, че британските потребители печелят п- малко, след като ръста на заплатите е паднал до 2,2% от 2,6% от предходния месец, докато инфлацията на потребителските цени е нараснала от 1,8% до 2,3%.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.