Пенсионната реформа у нас вече дава резултат

Пенсионната реформа у нас вече дава резултат

Правилният начин за определяне на размера на минималната работна заплата е чрез механизъм, съгласуван от социалните партньори, каквато е и препоръката на Европейската комисия, заяви министърът на труда и социалната политика Бисер Петков в интервю за БТА. Той каза, че ще положи усилия работодателите и синдикатите да се разберат и преговорите по изработването на механизъм да продължат.

Социалният министър припомни, че различията между социалните партньори са сериозни - дали да има диапазон, в който да се определя размера на минималната работна заплата и какви да бъдат неговите граници. Според синдикатите долната граница трябва да е сегашното ниво на минималната заплата (460 лева), а горната - 50 процента от средната заплата. Виждането на работодателските организации е, че минималната заплата трябва да е 41-42 на сто от средната, каза министър Петков.

Преизчисляването на всички пенсии с по-актуален осигурителен доход е възможен подход, но обезсмисля другия механизъм за осъвременяване на пенсиите, който ежегодно се прилага, каза министърът. Според Бисер Петков промените в пенсионната система от 2015 година вече дават резултат в посока подобряване на финансовото състояние на системата, както и предвидимост и трябва да бъдат следвани.

Социалният министър отбеляза, че текущото изпълнение на бюджета на ДОО потвърждава положителната тенденция за преизпълнение на приходите. Към края на март постъпленията са 1,393 млрд. лв., което е с над 75 млн. лв. повече в сравнение с планa. Разходите се движат в рамките на предвидените разчети и през първото тримесечие на 2017 г. са в размер на 2,5 млрд. лв, каза министър Бисер Петков.

С предвидените увеличения на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст на 180 лв. от 1 юли и на 200 лв. от 1 октомври пенсиите на около 800 000 пенсионери ще се повишат, посочи министър Бисер Петков. По думите му предвиденият ръст ще доведе до нарастване на инвалидните и наследствените пенсии, защото техният размер е обвързан с минималната пенсия за стаж и възраст. Министърът на труда и социалната политика отбеляза, че повишението на минималната пенсия за стаж и възраст е изпреварващо спрямо нарастването на останалите пенсии, които ще се увеличат с 2,4 на сто от 1 юли.

По отношение на необходимите реформи в експертизата на работоспособността, Бисер Петков каза, че за да бъде моделът по-справедлив, децата с увреждания, възрастните с увреждания в работоспособна възраст и тези в пенсионна възраст, трябва да се освидетелстват на база на различни критерии и методики. Според него по този начин ще може да има индивидуален подход към всеки човек с увреждане.

Министър Бисер Петков посочи, че сега се извършва медицинска експертиза на всички - от децата, през хората в работоспособна възраст и хората в пенсионна възраст, без да се отчита тяхната възраст, която сама по себе си е фактор за загуба на работоспособност. Той заяви, че основната цел на промяната на модела на експертизата на работоспособността е да се приложи комплексен подход, чиято цел е интеграцията на хората с увреждания, като методиката и критериите за медицинската експертиза и експертизата на работоспособността да бъдат различни.

Социалният министър припомни, че още от 2011 г. се работи по промяна на модела на експертизата на работоспособността. Има разработена концепция, получени са становища от национално представителните организации на хората с увреждания, на представителите на ТЕЛК-овите комисии. Предстои отново да се направят разговори, обсъждания, макар че вече позициите са ясни, и да се върви към съответно приемане на окончателна концепция, на база на която да се подготвят необходимите нормативни промени, допълни министър Бисер Петков.

Данните на Агенцията по заетостта показват, че през март тази година в бюрата по труда са регистрирани 14 507 безработни с трайни увреждания. На годишна база броят им намалява с над 3000. През 2016 г. в субсидирана заетост 2016 г. са включени 2 735 безработни с увреждания, информира министърът.

В отговор на въпрос какво е състоянието на пазара на труда, Бисер Петков заяви, че положителната тенденция за намаляване на безработицата продължава. През април равнището й е 7,6 на сто, което е с 1,7 процентни пункта по-ниско спрямо същия месец на 2016 г. Броят на регистрираните безработни в бюрата по труда през април е 249 464. Той намалява с 12 307 спрямо предходния месец. На годишна база спадът е с 55 698. По данни на Евростат в България безработицата е значително по-ниска от средните нива за ЕС, посочи той.

Попитан дали смята исканията на работодателите за промени в правилата за почивните дни заради празниците за основателни, министърът каза, че целта на промяната в Кодекса на труда от 2016 г. е да гарантира равен брой на работните дни през всяка календарна година и да прекрати практиката Министерският съвет ежегодно да размества почивните дни и да определя отработване в събота, срещу която работодателските организации многократно са изразявали критики.

До момента в Министерството на труда и социалната политика не са представяни предложения за промяната на този ред. Ако това бъде направено, ще се инициира съответният дебат по темата, каза министър Бисер Петков.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ