Джанет Йелън защити риска от ръст на инфлацията и лихвените проценти

Джанет Йелън защити риска от ръст на инфлацията и лихвените проценти

Президентът Джо Байдън не трябва да се отказва от плана си за разходи от 4 трлн. долара, дори ако той допринесе за ръст на инфлацията в дългосрочен план и за повишение на лихвите. Това заяви в интервю за Блумбърг финансовият министър на САЩ Джанет Йелън.

„Ако се окажем в ситуация, в която лихвения процент е малко по-висок, това всъщност би било позитивно развитие както от гледна точка на обществото, така и от гледна точка на Фед“, коментира Йелън след завръщането си от срещата на Г7 в Лондон.

През последните месеци дебатът относно инфлацията се разгорещи между онези като Йелън, които са на позицията, че настоящото увеличение на цените се дължи на преходни аномалии, предизвикани от пандемията – като например проблемите с веригата за доставки, ръста на разходите при отварянето на икономиките, и критиците, които казват, че държавната подкрепа в размер на трилиони долари води до траен ръст на цените.

Предложените от Байдън пакети за икономическа подкрепа биха добавили около 400 млрд. долара към годишните разходи, отбеляза Йелън, като посочи, че това няма да е достатъчно за сериозно повишаване на инфлацията. Според нея всеки скок на цените, предизвикан от спасителните пакети, ще отшуми догодина.

„Вече от десетилетие се борим с инфлацията и лихвени проценти, които са твърде ниски“, коментира бившият гуверньор на Федералния резерв, като добави, че иска да се върнат към „нормалната среда на лихвените проценти“.

По думите й ако Пакетите на Байдън помагат за облекчаване на тези проблеми, това позитив.

През 12-те месеца до края на април основната мярка за потребителските цени в САЩ се повиши до 4,2%, като данните за май се очакват в четвъртък.

Фед се ангажира да започне да намалява прграмата си за покупки в размер на 120 млрд. долара на месец едва след като бъде отчете „съществен по-нататъшен напредък“ по инфлацията и заетостта.

Председателят на централната банка Джером Пауъл, който пое управлението й от Йелън през 2018 г., опита да убеди инвеститорите, че не смята скоро да прекратява подкрепата за икономиката. Пауъл и неговите колеги прогнозират, че основният лихвен процент на Фед ще остане близо до нулата до 2023 г.

„Няма да се откажа от подкрепата за тези пакети. Тяхната цел не е да бъдат стимули, а инвестиции, които да адресират дългогодишните нужди на нашата икономика“, каза още Йелън.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ