Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Поевтиняването на петрола засегна свръхбогатите
През последните години цените на петрола рязко се понижиха, което е оказало значителни щети и върху състоянието на много свръхбогаташи в света, коментира в електронното си издание германското списание Manager Magazin.
Напоследък петролните котировки изглежда се стабилизират, но все пак остават на ниско ниво спрямо лятото на 2015 г. и спадът е около 20%, а спрямо пика от 2014 година - цели 60%.
Поевтиняването на петрола е оставило значителни следи и в състоянието на свръхбогатите по света, сочи публикуван неотдавна доклад на агенция Wealth-X.
"Докладът за световното свръхбогатство" на агенцията, специализирала се в проучвания и консултациите за милионери и милиардери, е насочен към влиянието, което спадът на петролния пазар оказва върху "лицата с ултрависока нетна стойност" - тези, които разполагат с богатство от над 30 милиона долара.
Общият резултат не е изненадващ. Според изследването броят на свръхбогатите в света през 2015 г. се е увеличил с 0,6 на сто, а на богатството им - с 0,8 на сто до рекордните 30 трилиона долара. Общо те са едва 0,004 на сто от световното население, но същевременно държат 12 на сто от световното богатство.
Пропастта между бедни и богати е голяма и продължава да се разширява, заключват експертите.
Въпреки това, обаче, поевтиняването на петрола е оказало значително въздействие върху свръхбогатите, особено в страните, зависещи от петролни приходи.
Сред тях е Русия, един от най-големите износители на петрол. Страната е засегната не само от ниските цени на петролния пазар, но и западните санкции, наложени заради участието й в украинския конфликт. Икономиката й е в рецесия, а притежаващите над 30 млн. долара са намалели с близо 13 на сто до 1075. Особено силен е спадът в Москва, където свръхбогатите вече са с цели 30% по-малко.
Още по-силно обаче са засегнати милионерите и милиардерите в Норвегия и Австралия.
Скандинавците до голяма степен поддържат богатството си с износ на петрол и затова не е изненадващо, че напоследък то силно е пострадало, сочи докладът на Wealth-X.
Броят на свръхбогатите в Норвегия е намалял с цели 54% миналата година, а състоянието им се е свило с 51% до общо 90 милиарда долара.
Австралия пък е усетила негативно въздействие от забавянето на икономическия растеж в Китай, който е най-големият й търговски партньор. Австралийският износ на природен газ, въглища и руди, а с него и броят на свръхбогаташите, е намалял с 31% до 2475, според проучването.
Все пак миналата година е била добра за изключително богатите - състоянието на милиардерите в света е нараснало с 5,4 на сто. Особено благоприятно е развитието в страните, внасящи енергоносители и суровини.
Източник: БТА
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.