Преките чуждестранни инвестиции в САЩ са намалели с 32 на сто през 2017 г.

Преките чуждестранни инвестиции в САЩ са намалели с 32 на сто през 2017 г.

Преките чуждестранни инвестиции в икономиката на САЩ са намалели с 32 на сто през миналата година.

Чуждестранни инвеститори са похарчили 259,6 милиарда долара, за да придобият компании, да започнат или да разширят бизнеса си в САЩ през 2017 година. Това сочат данните, обявени снощи от Бюрото за икономически анализ на министерството на търговията на САЩ, информира на сайта си Си Ен Ен мъни.

Най-големите преки чуждестранни инвестиции в САЩ през миналата са направени от Канада (66,2 милиарда долара), следвани от британските и японските капиталовложения, които са били съответно 40,9 милиарда долара и 34 милиарда долара. Франция се нарежда на четвърто място с 23,1 милиарда долара. Общо на европейските страни се падат 40 процента от инвестициите.

Преките чуждестранни инвестиции се влияят от редица фактори. Силният щатски долар може да направи американските активи по-привлекателни и това може да е било причината за понижението на чуждестранните инвестиции в САЩ през последните две години, се отбелязва в анализа.

Спад на чуждестранните инвестиции през миналата година отчитат и редица други страни, отбелязва Си Ен Ен.

Според данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) общите преки чуждестранни инвестиции през 2017 година са се свили с 18 на сто спрямо предходната година и с близо 24 на сто спрямо най-високия им обем след рецесията през 2015 година, който според ОИСР се е дължал на скока във финансовите и корпоративните преструктурирания.

Едрият бизнес по правило подкрепя чуждестранните инвестиции в американски компании с аргумента, че повечето пари подпомагат разрастването, изследванията и развойната дейност, както и заетостта в САЩ.

Администрацията на президента Доналд Тръмп има по-смесени виждания по въпроса, отбелязва Си Ен Ен.

Тръмп приветства дейността на чуждестранни инвеститори в САЩ, включително на китайската компания Фокскон (Foxconn), която строи завод в Уисконсин, предаде БТА. Белият дом обаче не позволи на сингапурската компания за производство на чипове Броудком (Broadcom) да придобие американския си конкурент Куалком (Qualcomm) поради съображения за националната сигурност на САЩ. По този начин американска технология можела да попадне в ръцете на Китай.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ